מצרים: "נמשיך לנסות לייבא גז מישראל"

מניות האנרגיה הישראליות צללו לאחר גילוי מאגר הגז העצום במצרים, אך אחד הבכירים במדינה הריגע ואמר כי החברות הפרטיות עדיין ימשיכו במגעים עם ישראל. "אנחנו לא מתנגדים לתכניות של חברות פרטיות שפועלות במצרים", הסביר השר

ארכיון (פלאש 90 משה שי)

מאגר הגז החדש שנמצא במצרים עורר חשש בישראל כי המדינה השכנה תפסיק לנסות לייבא גז ממאגר "תמר". היום (רביעי) שר הנפט של מצרים הרגיע את החששות והצהיר כי מאגר "זור" - הגדול במזרח התיכון - לא יחתור תחת המאמצים לרכישת גז ממדינות אחרות - בהן גם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כל המגעים של החברות הפרטיות עם המאגרים בים התיכון - המאגרים בישראל ובקפריסין - לא יעצרו", הוסיף השר שריף איסמעיל. "השיחות האלה עדיין בשלב הראשוני, והדיונים נמשכים". החברות הפרטיות המצריות יזדקקו לאישור מהממשלה כדי לייבא גז מישראל. בעקבות דבריו זינקו מניות האנרגיה בבורסה בתל אביב, שרשמו הפסדים גדולים בעקבות תגלית הגז החדשה.

"אנחנו לא מתנגדים לתכניות של חברות פרטיות שפועלות במצרים, שמחפשות לייבא גז טבעי ממדינות אחרות במזרח התיכון", הדגיש השר. במצרים מקווים כי המאגר החדש יאפשר למדינה להיאבק במחסור האנרגיה המתמשך.

לדברי השר, "העדיפות של הגז מהמאגר החדש היא לשוק המקומי". גם הרשויות במצרים, בדומה לישראל, עוד לא סיכמו עם החברה שמצאה את הגז על המחיר הקבוע. "הדבר החשוב הוא שנמצא מחיר שמתאים לכל הצדדים".

המאגר שווה ל-5.5 מיליארד חביות נפט

חברת האנרגיה הגדולה ביותר באיטליה ENI הודיעה השבוע שגילתה את מה שהגדירה כ"מאגר גז עצום בגודלו" סמוך לחופי מצרים. בהצהרה שמסרה החברה נכתב כי החיפושים העלו "מה שעשוי להיות אחד ממאגרי הגז הטבעיים הגדולים בעולם, שבהחלט יעמוד בדרישה המצרית לגז בעשורים הבאים".

המאגר נמצא בעומק 1,450 מטרים ומשתרע על שטח של כ-100 קילומטרים רבועים, כששוויו מקביל למציאת 5.5 מיליארד חביות נפט. לפי ההערכות, לשדה הגז החדש פוטנציאל של הפקת כ-30 טריליון רגל מעוקב של גז נקי.

ENI היא חברת אנרגיה בבעלות ממשלת איטליה, שפועלת במצרים זה למעלה מ-60 שנה באמצעות החברה בת המצרית שלה IEOC. החברה היא למעשה חברת האנרגיה הגדולה במצרים ומפיקה מדי יום 200 אלף חביות נפט.