אחרי גילוי המאגר במצרים: מניות הגז צונחות בבורסה

מניות רציו, אבנר, דלק קידוחים וקבוצת דלק איבדו 13-21% מערכיהן ביום שלאחר ההודעה על גילוי המאגר במצרים, שעלול לחסל את אופציות הייצוא ממאגר לוויתן. עם זאת, מומחה מרגיע כי למאגר הישראלי עדיין יש סיכוי "לחזור למשחק"

אסדת קידוח גז, אילוסטרציה (רויטרס)

מניותיהן של קבוצת דלק, רציו, אבנר ודלק קידוחים יורדות היום (שני) בחדות בעקבות ההודעה של ענקית האנרגיה האיטלקית ENI על תגלית הגז במצרים, התגלית הגדולה ביותר במזרח התיכון. החשש הוא שהתגלית המצרית סותמת את הגולל על מאגר "לוויתן" הישראלי וקוברת את אופציית היצוא מהמאגר הישראלי הגדול ביותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אנליסט האנרגיה לירן לובלין טען עם זאת כי ללוויתן יש עדיין סיכוי "לחזור למשחק", כהגדרתו, אך טען כי על הממשלה לפעול מהר ולאשר את מתווה הגז. "אם היה ספק, רמות הסיכון ב'תמר' וב'לוויתן' עלו", אמר. "התגלית הזו, במקביל לעתודות הקיימות כבר היום, שמה את הצד המצרי בעמדת כוח משמעותית במשא ומתן מול דלק ונובל אנרג'י ומפת תנאי הסחר עשויה להשתנות הן בהיבט המחירים והן בהיבט אורך החוזים".

לובלין הרגיע, לצד זאת, כי "חשוב לזכור כי מצרים היא מעצמת גז עם או בלי התגלית הזו, והצעד הראשון להתממשות הסיכונים הללו הוא שינוי מדיניות מוצהר ארוך טווח ויציב במשק האנרגיה המצרי".

מניות רציו ירדו היום ב-21%, מניות אבנר ירדו ב-13.5%, מניות דלק קידוחים צנחו ב-13.64%, ומניות קבוצת דלק איבדו מערכן 13.5%.

נסתם הגולל על מאגר לוויתן? (חדשות 2)

חברת האנרגיה הגדולה ביותר באיטליה ENI הודיעה אתמול שגילתה את מה שהגדירה כ"מאגר גז עצום בגודלו" סמוך לחופי מצרים. בהצהרה שמסרה החברה נכתב כי החיפושים העלו "מה שעשוי להיות אחד ממאגרי הגז הטבעיים הגדולים בעולם, שבהחלט יעמוד בדרישה המצרית לגז בעשורים הבאים".

המאגר נמצא בעומק 1,450 מטרים ומשתרע על שטח של כ-100 קילומטרים רבועים, כששוויו מקביל למציאת 5.5 מיליארד חביות נפט. לפי ההערכות, לשדה הגז החדש פוטנציאל של הפקת כ-30 טריליון רגל מעוקב של גז נקי.

ENI היא חברת אנרגיה בבעלות ממשלת איטליה, שפועלת במצרים זה למעלה מ-60 שנה באמצעות החברה בת המצרית שלה IEOC. החברה היא למעשה חברת האנרגיה הגדולה במצרים ומפיקה מדי יום 200 אלף חביות נפט.