דרישת השר דרעי תעכב את אישור הסכם הגז בכמה חודשים נוספים

שר הכלכלה נוטה להמתין למינוי ממונה חדש על ההגבלים העסקיים ולא לעקוף את סמכותו לאשר את מתווה הגז. המשמעות: יישום המתווה עלול להידחות בחודשים. ייתכן שההתפתחות הזו תמנע את הבאת ההסכם לאישור הכנסת

קשיים נוספים בדרך לאישור. דרעי ונתניהו (פלאש 90, מרים אלשטר)

סאגת אישור מתווה הגז מסרבת להסתיים - ונראה שתימשך גם בחודשים הקרובים: שר הכלכלה אריה דרעי אמר היום (רביעי) כי הוא נוטה שלא לאפשר את עקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים על מנת לאשר את המתווה - מה שצפוי לעכב עוד יותר את ההליך הסבוך ממילא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בשיחה עם כתבים אמר השר דרעי כי הוא נוטה שלא לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים - זאת גם אם הכנסת תאשר את מתווה הגז. דרעי אמר כי הוא מעדיף להמתין לממונה החדש שימונה בתוך כמה שבועות. המשמעות, על פי ההערכות, היא עיכוב של כמה חודשים באישור מתווה הגז. לאור ההתפתחות הזו, כלל לא ברור האם בכלל יש צורך להביא את המתווה לאישור הכנסת.

לפני כשבועיים אישרה הממשלה את מתווה הגז ברוב קולות. "הממשלה אישרה את המתווה להגדלת כמות הגז הטבעי המופקת משדה הגז הטבעי 'תמר' ופיתוח מהיר של שדות הגז הטבעי 'לוויתן', 'כריש' ו'תנין' ושדות גז נוספים", נמסר בהודעת מהממשלה.

אישור מתווה הגז כלל לא יגיע לכנסת? (פלאש 90 - משה שי)

שר הכלכלה אריה דרעי תמך בהצעה - אך הודיע כבר אז שלא יפעיל את סעיף 52 בחוק ההגבלים, הסעיף המאפשר לו לכפות את אישור ההסכם. רוב חברי האופוזיציה, מלבד חברי ישראל ביתנו, כבר הצהירו שיתנגדו למתווה - ולפחות שלושה חברי קואליציה (השרים כחלון, גלנט וכץ) מנועים מלהצביע בגלל ניגוד עניינים. ניצחונה של הממשלה בהצבעה הצפויה בכנסת לא בטוח כלל, ומסיבה זו דחה נתניהו כבר פעם אחת את ההצבעה בכנסת.

הוסר הווטו

יו"ר ש"ס התייחס היום גם לעניינים פוליטיים נוספים. הוא אמר כי הוא ויו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון, יאפשרו לראש הממשלה נתניהו למנות שר נוסף מהליכוד במקומו של שר המדע והחלל דני דנון שצפוי להתמנות בקרוב לשגריר ישראל באו"ם. זאת בנוסף למינויו הצפוי של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לשר הבריאות. בכך בעצם השניים מסירים את הווטו שהטילו בזמן הרכבת הממשלה על מספר השרים בממשלה.

לא צפויים להערים קשיים. דרעי וכחלון (פלאש 90 יוסי זמיר, יונתן סננס, חדשות 2)

דרעי התייחס גם לאפשרות לפיה הממשלה תורחב בקרוב ואמר כי לדעתו הסיכוי שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן יצטרף לממשלה קלוש - וכי הופתע מאוד כשבחר להשאיר את מפלגתו מחוץ לממשלת נתניהו החדשה. לדבריו של דרעי, הוא מצטער מאוד על כך שלא לחץ מיד לאחר הבחירות להקים ממשלת אחדות עם המחנה הציוני. היום, הוא אומר, האפשרות הזו קשה יותר למימוש.

בהכנת הידיעה השתתף עמית סגל.