שינוי כיוון? עליות שערים בסין

לאחר שהבנק המרכזי של סין הוריד את הריבית והקל על האשראי לבנקים, השוק הגיב בתנודות רבות לאחר ימים של ירידות שערים חדות. בסין מקווים כי הנתונים המעודדים ימנעו הידרדרות כלכלית נוספת

נתונים מעודדים עם פתיחת המסחר. ארכיון (רויטרס)

נתונים מעודדים חלקית מסין: המסחר בבורסה בשנגחאי נפתח הבוקר (רביעי) בעליות שערים, לאחר שורת צעדי חירום כלכליים של הבנק המרכזי של סין. המדדים המרכזיים של הבורסה הסינית עלו בהיקף של 0.4-0.7% עם תחילת המסחר. בהמשך המסחר נרשמה מגמה מעורבת ותנודתיות גבוהה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבנק המרכזי של סין הוריד את הריבית והקל על מתן אשראי בבנקים נוכח המפולת בבורסה הסינית בימים האחרונים: ריבית ההלוואות הופחתה לשנה ברבע אחוז ל-4.6% וגם יחס רזרבות המזומנים לבנקים הופחת ב-0.5% כדי להגדיל את האשראי במשק הסיני.

בהודעת הבנק נמסר אתמול כי הצעד נעשה בכדי להבטיח את הנזילות במשק הסיני וצמיחה יציבה באשראי. המשמעות הכספית של הורדת יחס הרזרבות הינה כ-105.7 מיליארד דולרים שיזרמו למשק הסיני: בהודעת הבנק המרכזי נמסר כי מטרת הורדת הריבית היא להפחית את עלויות המימון של החברות בסין, בעוד שמטרת הורדת יחס הרזרבות היא לספק נזילות.

מדובר בפעם החמישית מאז נובמבר שהבנק המרכזי הסיני מוריד את הריבית בניסיון להאיץ את הצמיחה במשק. על רקע הנפילות בשווקים, ובעיקר בשוק הסיני, הממשל בסין הזרים אתמול 23.4 מיליארד דולרים לשווקים הפיננסיים בניסיון נוסף לאושש את הכלכלה הסינית. מדובר בסכום הגבוה ביותר שהוזרם לשוק הסיני על ידי הבנק המרכזי מאז ינואר 2014.

הבנק המרכזי גם מכר אג"ח ממשלתיות בהיקף 60 מיליארד יואן (כ-10 מיליארד דולרים). בורסת שנחאי ננעלה אתמול בירידות שערים חדות של 7.6% לשפל של 8 חודשים, הנפילה הרציפה החדה ביותר מאז 2007.