הנגידה פלוג: "קשה לומר שהמפולת מאחורינו"

למרות הופעתם של המסכים הירוקים בתום היום המסחר בבורסה בתל אביב, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג מצננת את ההתלהבות. "מוקדם מדי לקבוע אם זה סוף הסיפור", הבהירה. באשר לחילוקי הדעות בינה לבין השר כחלון טענה: "זה לא סוד שהיתה לי הסתייגות בעניין הגירעון. חשוב לשמור על השיח במגרש המקצועי"

על אף האופטימיות שהורגשה היום (שלישי) עם נעילת המסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג מתריעה כי מוקדם מדי להכריז על סיום המשבר בשוק ההון. "קשה לומר עדיין שזה מאחורינו. מה שברור זה שהשווקים הפיננסיים הם מאוד תנודתיים ומוקדם מדי לקבוע אם זה סוף הסיפור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פלוג התנערה מהאמירה לפיה ארגז הכלים שלה מוגבל מכדי להתמודד עם משבר כלכלי עולמי אפשרי. "ראשית, העובדה שאנחנו נמצאים בריבית הנמוכה סייעה למשק להיות איפה שהוא נמצא היום", טענה. "מעבר לכך, כפי שראינו בנקים מרכזיים, גם כשהם מגיעים לריביות אפסיות יש להם עדיין מה לעשות וזה נכון גם עכשיו".

כמו כן הנגידה הזכירה כי "יש מדינות שנמצאות היום בריבית שלילית. אפשר בנסיבות מסוימות להגיע גם לשם".

יחד עם זאת, הנגידה הסבירה את החלטתה לא לנקוט צעדים מעצם אי היציבות של שוק ההון. "במצב שבו יש אי בהירות ובאמצע תנודה חדשה, אני חושבת שהדבר הנכון היה לעצור", הבהירה. "כמובן שהימצאותנו בריבית נמוכה היא כשלעצמה תומכת בפעילות המשק".

"זה לא סוד שהיו לי הסתייגויות"

הנגידה אף התייחסה לסערה סביב אישור התקציב, ולסלידתה מגובה הגירעון שאושר. "זה לא סוד שחשבתי שהגירעון בתקציב המדינה גבוה מדי", אמרה. "חשבתי שמשק שנמצא בסך הכול במצב סביר, בתעסוקה גבוהה ובאבטלה נמוכה - היה מתאים גירעון נמוך יותר".

הנגידה ציינה כי העובדה שהמדינה עם חוב גבוה, מגבילה את יכולת התמרון שלה בהתמודדות עם משברים כמו זה שרואים בימים אלה בשוק ההון. הנגידה סירבה להשתמש במונח "תקציב בלתי אחראי", אך הבהירה כי "היה רוצי ללכת לגירעון נמוך יותר".

"משאירים את השיח בצד המקצועי", כחלון (פלאש 90 בן קלמר)

"אני חושבת שאני בהחלט מבטאת את דעתי בנושא", הבהירה פלוג בעניין התקציב. "אני מחווה את דעתי גם בממשלה וגם בפני שר האוצר והשפענו על התוצאות גם אם הם לא היו בדיוק כפי שהיינו רוצים. אני מאמינה שהתמונה של התקציב הושפעה בכל זאת מעמדתנו , גם אם לא התקבלה במלואה".

"לשמור על שיח מקצועי"

במסגרת הריאיון, התייחסה פלוג גם לחילוקי הדעות שהתגלעו בינה לבין שר האוצר משה כחלון. "אני בעד רפורמה במערכת הפיננסית", טענה. "אבל חשוב שהיא תעשה תוך שמירה על היציבות והגנה על הצרכן. לא צריך ללכת רחוק כדי להבין מה יכול לקרות אם אתה פותח לתחרות בלי הגנה לצרכן ומבלי לשמור על יציבות. אני לא חושבת שאנחנו רוצים להגיע לסאב פריים ישראלי. חשוב שנעשה דברים בצורה אחראית".

כשנשאלה בנוגע ליחסיה העבודה שלה עם כחלון, הסבירה פלוג כי הדבר החשוב מבחינתה הוא לשמור על שיח מקצועי מול שר האוצר. "השאלה אם נעלבתי מדבריו אינה רלוונטית. העיקר כאן הוא להעביר את השיח למגרש המקצועי".