בצל המשבר: עליות שערים בבורסה בתל אביב

לאחר ההתרסקויות בבורסות העולם, יום המסחר בבורסה בתל אביב התנהל בעליות שערים ובעיקר במדדים המרכזיים. הנתונים החיוביים באו לאחר החלטת בנק ישראל שלא לשנות את הריבית במשק. במקביל, הבנק המרכזי בסין הודיע על הורדת הריבית בכדי להילחם בהאטה הכלכלית

ארכיון (עזרי עמרם, חדשות 2)

מסכים ירוקים באחד-העם: לאחר ימים סוערים הורגשה היום (שלישי) אופטימיות זהירה. יום המסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב התנהל בעליות שערים, לאחר המפולת של הימים האחרונים. המדדים המובילים עלו בשיעור של ב-3%-4%, ומדד הבנקים התחזק ב-1.3%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גם הבורסה באירופה נצבעה ירוק: הדאקס הוסיף לערכו 2.7%, הקאק והיורו סטוקס עלו ב-3% ופוטסי התחזק ב-2.3% עד לשעה 12:00 שעון ישראל.

המסחר נפתח באיחור קל, לאחר שאתמול ננעל המסחר בבורסה בירידות שערים חדות. מדד המעו"ף השיל אתמול מערכו 3.5%, במחזורי מסחר עצומים.

למרות המפולת הכלכלית בבורסות במזרח, הודיע אתמול בנק ישראל על השארת הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%. לטענת בנק ישראל, בשל הירידות החדות בשווקים, פחת הסיכוי להעלאת ריבית בארה"ב בקרוב.

ירידות שערים בסין (רויטרס)

ירידות בסין ובוול סטריט

המסחר בבורסה בסין המשיך במגמה ה"אדומה" וצנח ב-7.6% עד לסגירת יום המסחר. מדובר ברצף הירידות החד ביותר מאז שנת 2007, וכעת הבורסה נמצאת בשפל של שמונה חודשים. ביתר הבורסות באסיה נרשמה מגמה מעורבת.

הבנק המרכזי בסין החליט להזרים הבוקר כ-150 מיליארד יואן לשוק כדי לנסות ולמתן את הירידות החדות, אולם מהלך דומה בשבוע שעבר לא השפיע כמצופה. חלק מהמשקיעים אף מודאגים מכך שמהלך מסוג זה משמש תחליף למהלכים ארוכי טווח להחיות את השוק.

במקביל, הבנק המרכזי בסין הודיע היום על הורדת ריבית ההלוואות לשנה ברבע אחוז ל-4.6% וכמו כן הוריד שוב את יחס רזרבות המזומנים לבנקים ב-0.5% כדי להגדיל את האשראי במשק הסיני.

זו הפעם החמישית מאז חודש נובמבר שהבנק המרכזי הסיני מוריד את הריבית בניסיון להאיץ את הצמיחה במשק ולהילחם בהאטה הכלכלית. בהודעת הבנק נמסר כי הצעד נעשה בכדי להבטיח את הנזילות במשק הסיני וצמיחה יציבה באשראי. אתמול החליטו בשנחאי לאפשר מסחר בקרנות פנסיה, בשווי של כ-3.5 טריליון יואן, וזאת בניסיון להגדיל את היקף המסחר ולשקם את השוק הצונח.

בתום יום תנודתי במיוחד, הסתיים אתמול המסחר בוול סטריט בירידות שערים חדות. מדד הנאסד"ק, שעם תחילת המסחר צנח בכמעט 9% וכעבור כמה שעות התחזק עד לירידה של 0.4%, נסגר עם ירידה של 3.82%. מדד דאו ג'ונס נחלש ב-3.58% ומדד S&P 500 צנח ב-3.94%. גם מחירי הנפט המשיכו לרדת והגיעו לרמה של פחות מ-39 דולרים לחבית.