פרסום ראשון: עצמאים יחויבו לחסוך לפנסיה

המדינה תומכת בהצעת חוק שתחייב הפרשה מהמשכורת החודשית של לטובת הפנסיה, כשסכום ההפרשה ייקבע בהתאם למדרגות שכר. נשיא לשכת העצמאים והעסקים: "בשורה חדשה וחשובה ביותר"

הצעת חוק חדשה הזוכה לתמיכת האוצר קובעת כי עצמאים יחויבו להפריש סכומים לפנסיה. הצעת החוק מקודמת על ידי ח"כ אלי כהן (כולנו) שמונה על ידי שר האוצר כחלון לקדם רפורמות במשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מתווה ההצעה קובע כי המדינה תחייב כל עצמאי שמרוויח מעל 5,000 שקל להפריש כסף לטובת הפנסיה. סכום ההפרשה ייקבע בהתאם למדרגות שכר. עצמאי שמרוויח 5,000 שקל יחויב בהפרשת 2% ואילו מי שמרוויח כ-9,000 שקל - המהווים את השכר הממוצע במשק, יפריש 10%.

הצהרה על ההפרשה תיכלל בחובת הדיווח השנתית ומי שלא יעמוד בה יצטרך לשלם קנס כספי. הסכום יהיה פטור ממס ולמי שיסגור את העסק שבבעלותו, תהיה האופציה למשוך שליש מהסכום שהופקד ללא מס.

העלות למדינה: עשרות מיליוני שקלים בשנה

על פי ההערכה, התכנית תעלה למדינה עשרות מיליוני שקלים מדי שנה. ההצעה זוכה לתמיכת משרד האוצר והדרג המקצועי, ונראה שהחוק צפוי לעבור בוועדת השרים לענייני חקיקה כבר באוקטובר ולהיכנס לתוקף ב-2017.

"חובתנו לדאוג לציבור העצמאים שנשארים לאחר סיום העבודה ללא כל רשת ביטחון סוציאלי" אומר ח"כ אלי כהן. "מטרת החוק לתת לעצמאים פנסיה ברגע שהם מסיימים את העבודה, בדומה לשכירים".

נשיא לשכת העצמאים והעסקים בישראל, רו"ח אהוד רצאבי אמר כי "אני חושב שיש בכך בשורה חדשה וחשובה ביותר. דווקא אוכלוסיית האנשים שעסוקה מגיל צעיר בפרנסה וביכולת לשרוד, חסרה את הזמן והמודעות לכך שחשוב לחסוך".