כחלון: "ההאטה בצמיחה במשק מדאיגה אותי כשר ואזרח"

הנתונים המדאיגים לפיהם אפילו יוון הצליחה לעקוף את ישראל בצמיחה הובילו לדיון בלשכת שר האוצר. יו"ר איגוד התעשיינים אמר בדיון: "שר האוצר מבין את הסכנה המשקית הנובעת מהיחלשות התעשייה הישראלית "

דיון דחוף בלשכה. כחלון (חדשות 2)

דיון דחוף במשבר הצמיחה: בשבוע שעבר פורסמו נתונים מדאיגים לפיהם ישנה האטה בצמיחה ובייצוא בישראל - ובמשרד האוצר גילו כי אפילו יוון הצליחה לעקוץ את ישראל בהיקף הצמיחה בשני הרבעונים הראשונים של 2015. שר האוצר משה כחלון החליט לכנס דיון בנושא עם ראשי התעשיינים והמייצאים, על מנת לנסות ולבלום את המשבר - שמתנהל במקביל לירידות החדות בבורסה בתל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כחלון כינס בלשכתו את נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש ויו"ר מכון הייצוא גבאי רמזי - והצדדים סיכמו על הקמת צוותי עבודה משותפים שיגבשו תכנית כוללת לחיזוק התעשייה.

בפתח הדיון אמר השר: "הנתונים שמסמנים ירידה בצמיחה מדאיגים אותי גם כשר אוצר וגם כאזרח מדינת ישראל. כמאמין גדול בתעשייה הישראלית אני מתכוון לפעול בכדי לחזק ולפתח את התעשייה בישראל ולהקל על התעשיינים במקומות בהם הרגולציה מקשה. אני בטוח כי פעולות תומכות ייצוא של האוצר, ביחד עם יצירת סביבת עבודה יציבה וודאות ארוכת טווח, יישאו פרי".

"התעשייה הישראלית היא יתד שצריך להיות תקוע חזק מאוד בכלכלת המדינה", הוסיף. נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, הוסיף: "שר האוצר מבין את הסכנה המשקית הנובעת מהיחלשות התעשייה הישראלית ונפעל יחד לחיזוק התעשייה והגדלת הצמיחה במשק".

ברוש הוסיף ואמר: "הסיבה המרכזית להאטה בצמיחה בשנים האחרונות היא החלשות הייצוא התעשייתי. מנוע הצמיחה של התעשייה נחלש, נוצרה מגמה מסוכנת של ירידה בהקמת מפעלים חדשים בישראל. עלינו לטפל בחיזוק כושר התחרות בתעשייה הישראלית והגדלת הפריון וליצור בישראל את סביבת המס הטובה בעולם לתעשיינים. בנוסף, יש להפחית בצורה יסודית את נטל הרגולציה והבירוקרטיה ולעודד השקעות חדשות בתעשייה".

"הכישלון של ממשלת הקיפאון" (פלאש 90 יונתן סינדלר)

במחנה הציוני האשימו את נתניהו ולפיד בקיפאון

בשבוע שעבר כינס כחלון דיון נוסף, ובו הורה לראשי האגפים במשרדו להגיש לו ניתוח של הסיבות לירידה בצריכה הפרטית והמלצות להגדלת היצוא וליצירת מנועי צמיחה.

בסיעת המחנה הציוני מיהרו לתקוף את המדיניות הכלכלית של ראש הממשלה נתניהו - וגם את שר האוצר לשעבר וחברם לאופוזיציה יאיר לפיד. לדבריהם, "הקיפאון הכלכלי של ביבי ולפיד הביא את ישראל להיות מאחורי יוון וספרד. סקירת האוצר על האטה בצמיחה של מדינת ישראל מעידה שוב על ממשלת הקיפאון הכלכלי של ביבי ועל תוצאות המדיניות הכלכלית הכושלת של ממשלת נתניהו הנוכחית והקודמת, שהובלה גם על ידי שר האוצר לשעבר לפיד".

"ביבי שכל הזמן מזהיר 'שלא נהיה כמו יוון וספרד' הביא את מדינת ישראל לקצב צמיחה שנמצא מאחורי שתי המדינות האלה ומאחורי רוב המדינות המפותחות. ביבי מפחד ומבטל כל רפורמה שתצעיד את המדינה ואזרחיה לצמיחה כלכלית, והתוצאות מוכיחות זאת", טענו במחנה הציוני.