פרגולה, דליפה ויין: הוצאות מעונות ראש הממשלה

47,500 שקלים לרכישת משקאות קלים ויין, 71,800 שקלים על מים, חשמל בסך 195 אלף שקלים ו-8,000 שקלים להדברה. הפירוט המלא של הוצאות מעונות רה"מ בבלפור ובקיסריה

בחודש מאי האחרון נחשפו הוצאות מעונות ראש הממשלה לשנת 2014, שהסתכמו ב-1.96 מיליון שקלים עבור המעון הרשמי ברחוב בלפור בירושלים והמעון הפרטי בקיסריה. במשרד ראש הממשלה הדגישו אז כי מדובר בירידה של 19% בהוצאות לעומת שנת 2013. היום (שני) נחשף פירוט ההוצאות – כלומר, כמה הוציאו מנהלי המעונות על סעיפים שונים כמו מזון וניקיון. הנתונים פורסמו בעקבות עתירה של התנועה לחופש המידע.

לצפייה בפירוט המלא לחצו כאן

העתירה הוגשה על ידי היועצת המשפטית של התנועה לחופש המידע, עו"ד רחלי אדרי. כחודש לאחר הגשת העתירה, סיפק משרד הממשלה נתונים – אך לא ציין את שמות הספקים "בשל חשש לפגיעה בביטחונו ובשלומו של ראש הממשלה". מהדוח הושמטו פרטים נוספים משיקולים ביטחוניים. במהלך שנה זו ההוצאות עבור הבית הפרטי זינקו ב-55%. חשוב לציין כי על פי החוק, המדינה תממן "אך ורק הוצאות הקשורות לתחזוקת הבית הפרטי ולא בהשבחתו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשרד המשפטים, שאישר את חשיפת החומר, ציינו כי המעון הפרטי הוא גם משרד ומקום אירוח למנהיגי העולם. "לא ניתן במסגרת מערכת הנהלת החשבונות לבצע הפרדה מלאה בין הוצאות המעון כבית הפרטי של ראש הממשלה ומשפחתו, לבין הוצאות המיועדות לפעילות מעון ראש הממשלה כמעון הרשמי", נכתב בהודעה שצורפה לפירוט ההוצאות.

ההוצאות המשמעותיות בשנת 2014

אז על מה הוציאו במעונות ראש הממשלה? אלו הסעיפים המרכזיים, וגם המפתיעים, בנתונים שנחשפו:

אחזקת המעון הרשמי - כ-47.5 אלף שקלים, מתוכם 17,800 לאחזקת פרגולה

רכישה ושימוש באמצעי תקשורת עבור שני המעונות - כ-170 אלף שקלים

חימום במעון הרשמי - כ-52 אלף שקלים 

חשמל במעון הרשמי - כ-143 אלף שקלים

חשמל במעון הפרטי - 20,684 שקלים

מים במעון הרשמי - כ-51,800 שקלים

מים במעון הפרטי - כ-20,800 שקלים

ייעוץ בגין נזילות במרתף המעון הפרטי בקיסריה - כ-4,500 שקלים

הדברה - כ-8,000 שקלים

עבודות אחזקה פרטיות - 42,319 שקלים

רכישת משקאות קלים ויין למעון הרשמי - 47,500

עו"ד עינת הורביץ, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, מסרה בתגובה לפרסום הנתונים: "מצער כי משרד ראש הממשלה בחר פעם נוספת שלא לפרט לציבור את הוצאות מעונות ראש הממשלה בצורה שקופה. החומר שהועבר לידי התנועה חלקי ואינו מפריד בין הוצאות המעונות הפרטים והמעון הרשמי, כך שלא ניתן ללמוד את סך ההוצאות עבור כל סעיף בכל אחד מהמעונות".

כמו כן טענה עו"ד הורביץ כי "ניתן היה לצפות כי לאחר שבעבר כבר הוגשה עתירה בנושא לבית המשפט, משרד ראש הממשלה יפרסם באופן יזום ומלא את המידע בצורה שתעניק לציבור אפשרות לבחון את חלוקת ההוצאות. התנועה לחופש המידע תוסיף לעמוד על העברת המידע השלם לעיון הציבור".

"ההוצאה הנמוכה ביותר בשנים האחרונות" (פלאש 90)

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "משרד ראש הממשלה פרסם מיוזמתו את דוח הוצאות בית ראש הממשלה כבר בחודש מאי. הנתונים מראים כי ההוצאה השנתית בשנת 2014 היא הנמוכה ביותר בחמש השנים האחרונות, ומהווה ירידה של 19% בהשוואה לשנה הקודמת. הנתונים פורסמו בהתאם לנהלי הביטחון".