מתווה הגז אושר בממשלה, נתניהו: "החלטה היסטורית"

לאחר מו"מ ארוך והתנגדות ציבורית שגרמה לשינוי המתווה, אישרה הממשלה את ההסכם מול חברות האנרגיה. 17 שרים תמכו, השר גבאי מ"כולנו" התנגד. רה"מ: "מאות מיליארדים יכנסו למדינה". המתווה עובר לאישור הכנסת

"מקדמים את ההסכם בפול גז": ארבעה ימים לאחר שנציגי הממשלה וחברות האנרגיה הגיעו להסכמות בנוגע למתווה הגז, הממשלה אישרה היום את ההסכם ברוב קולות - למרות התנגדות השר להגנת הסביבה אבי גבאי. למרות ההישג, לא מדובר בסוף פסוק: השר דרעי החליט שלא לעקוף את הממונה על ההגבלים, והנושא יגיע להצבעה בכנסת - שם צפוי לנתניהו קרב קשה בדרך לאישור ההסכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מתנגדים להסכם הפגינו מול קריית הממשלה בירושלים, אך לא הצליחו לשכנע את השרים שלא לתמוך במתווה. "הממשלה אישרה את המתווה להגדלת כמות הגז הטבעי המופקת משדה הגז הטבעי 'תמר' ופיתוח מהיר של שדות הגז הטבעי 'לוויתן', 'כריש' ו'תנין' ושדות גז נוספים", נמסר מהממשלה.

שר הכלכלה אריה דרעי תמך בהצעה - אך הודיע שלא יפעיל את סעיף 52 בחוק ההגבלים, המאפשר לו לכפות את אישור ההסכם. מטעמו של דרעי נמסר: "השר דרעי הצביע בעד המתווה כבר בקבינט לפני כחודשיים וכעת המתווה שופר ולכן הצביע בעד. השר ציין כי זה הרע במיעוטו שהצוות הבין-משרדי השיג לאחר חמש שנים של אי עשייה מוחלטת". לגבי הסעיף אמר דרעי כי אינו מתכוון להפעיל את הסעיף בפעם הראשונה מאז חקיקתו.

רוב חברי האופוזיציה, מלבד חברי ישראל ביתנו, כבר הצהירו שיתנגדו למתווה - ופחות שלושה חברי קואליציה (השרים כחלון, גלנט וכץ) מנועים מלהצביע בגלל ניגוד עניינים. ניצחונה של הממשלה בהצבעה הצפויה בכנסת לא בטוח כלל, ומסיבה זו דחה נתניהו כבר פעם אחת את ההצבעה בכנסת.

נתניהו: "לא מתרשם מהפופוליזם"

עוד בטרם הדיון, בירך ראש הממשלה על ההסכם: "אנחנו נעביר היום בממשלה החלטה היסטורית, לא פחות מזה. ההחלטה הזאת תכניס לאזרחי המדינה, לקופת המדינה, מאות מיליארדי שקלים. הכסף הזה ילך לטובת החינוך, הבריאות, הרווחה ולצרכים לאומיים אחרים".

נתניהו שיבח את הצוות בראשות השר יובל שטייניץ, "שהביא להפחתה מאוד משמעותית במחיר שהמדינה תשלם עבור הגז". על הביקורת נגד המתווה השיב נתניהו: "אני לא מתרשם מהפופוליזם - זה רק פופוליזם בעיניי".

ממתינים להחלטת דרעי (פלאש 90 מרים אלסטר)

הרצוג: "ההסכם - חתימה על הקרח"

"המדינה זקוקה לגז, משאבי גז הולכים להיפתח באזורנו לצערי כך או כך, ואנחנו צריכים להוציא את הגז מהים. אנחנו מתגברים על המכשולים צעד אחר צעד, לא יעצרו את התהליך הזה. האינטרסים האמיתיים של מדינת ישראל מחייבים את העברת המתווה הזה כמה שיותר מהר", סיכם ראש הממשלה - ורמז בכך לחברי הממשלה לתמוך בהסכם גם בהצבעה בכנסת, אם תידרש.

יו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, מחה על החלטת הממשלה: "כל החלטה על מתווה הגז הקיים היא חתימה על הקרח. ממשלה בראשותי תחליט על מתווה גז הוגן והגון לאזרחי ישראל שיכלול פיקוח על המחירים ויבטא דאגה אמיתית לעתידה של מדינת ישראל".

"ההסכם יכניס מיליארדי דולרים" (פלאש 90 משה שי)

יאיר שרקי השתתף בהכנת הידיעה.