התקיפה בתימן תייקר את הדלק?

בשל החשש מפגיעה בייצוא הנפט והגז מהמדינה השסועה, זינקו מחירי הנפט בבורסות בעולם. לאחר מספר קריאות הרגעה ממעצמות המערב, שהדגישו כי לא צפוי מחסור, נבלמה הירידה - אך הנפט עדיין נסחר בשיעור גבוה בהרבה מכפי שנרשם בחודשים האחרונים

בארה"ב מקווים להימנע מטלטלה בשווקים (רויטרס)

מחיר הלחימה העזה על אדמת תימן: מחירו של הנפט הגולמי זינק הבוקר (חמישי) בכ-6% לאחר המתקפה הצבאית של ערב הסעודית נגד המורדים החות'ים בתימן. מחירי הנפט זינקו לאזור ה-60 דולרים לחבית, אך לאחר זמן קצר נסחרו סביב 51 דולרים (עלייה של 3.7%) והזינוק נבלם מכיוון שהיבואנים לא זיהו "איום מיידי" לאספקת הנפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רבים בצמרת הכלכלית חוששים שהמתקפה הסעודית תדרדר את השליטה על שוק הנפט במזרח התיכון. ממשלו של הנשיא האדי נחשב לידידותי ליבואני הנפט, שכעת מודאגים מפני ההשתלטות האירנית – אך גם מפני נזקי המתקפה הסעודית, שעשויה לפגוע במאגרי הנפט.

עם זאת, בשלב זה לא צפוי מחסור בארצות הברית ובאירופה המתבססות על מאגרים מקומיים כגיבוי. גם ייצוא הגז מהמזרח התיכון לשאר העולם מתבסס בין השאר על תימן, אך יבואני הגז הוסיפו כי אין סיבה לחשש: "אספקת הגז מתימן לא שובשה עד כה, יש עודף היצע בגלל הגז של קטאר והביקוש כרגע נמוך", טענו בתאגיד הגז הקוריאני לי סאנג-ווק.

המתקפה בתימן, הלילה

בעשרת החודשים האחרונים, מחירי הנפט והגז צללו לחצי ממחירם הקודם בגלל הגידול בייצוא מהמזרח התיכון וההאטה בצמיחה הכלכלית של אסיה. מספר פרשנים כלכליים הביעו תקווה כי המתקפות והמעורבות הסעודית יובילו ליציבות דווקא – ולהתאזנות מחירי הנפט בטווח הארוך יותר.

סין, שתלויה באופן ניכר בנפט מתימן, מיהרה להביע דאגה מההסלמה באזור. דוברת משרד החוץ הסיני, הוא צ'וניינג, קראה לכל הצדדים "לפתור את העימות דרך דיאלוג" ולהימנע מפגיעה ביציבות של תימן.