סופית: סוכם מתווה הגז

אחרי שנים של מחלוקות, משברים ודיונים הגיעו נציגי המדינה וחברות האנרגיה להבנות בנוגע למתווה הגז. אם לא יהיו תקלות של הרגע האחרון, היום יועבר המתווה עם התיקונים שהוכנסו בו לשרים וביום ראשון תצביע הממשלה על אישורו‎

ארכיון (פלאש 90)

הוסדר מתווה הגז: רק שלשום (שלישי) עדכן שר האנרגיה יובל שטייניץ כי השיחות של הצוות הממשלתי מול חברות האנרגיה עלו על שרטון, וכבר אמש נסגר מתווה הגז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדיונים בין שני הצדדים חודשו אתמול בשעות הצהריים, ואמש הושג הסכם על מתווה שיאפשר את פיתוח מאגרי הגז והנפט של מדינת ישראל, לאחר עיכוב של מספר שנים. חברות האנרגיה נענו לדרישת שטייניץ כי המתווה יכלול התחייבות על התנהלות הממשלה ולא על התנהלות הכנסת.

מלשכתו של שטייניץ נמסר כי "אם לא יהיו תקלות של הרגע האחרון, היום יועבר המתווה עם התיקונים שהוכנסו בו בסעיף המחירים, בסעיף אבני הדרך לפיתוח לוויתן, סעיף קניות הגומלין ובסעיף היציבות לשרי הממשלה, ולהביא את המתווה כולו לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב".

עיקרי ההסכם (חדשות 2)

בסוגיית מחיר הגז הוסכם בין הצדדים כי למתווה יתווסף סעיף שיאפשר לקבל את המחיר של היצרנים הפרטיים, העומד על כ-4.80 דולרים, בהצמדה למחירי ייצור החשמל.

באשר לסוגיית היציבות סוכם בין הצדדים כי אם תהיה חקיקה פרטית, הממשלה תתנגד לה, ואם בכל זאת החקיקה הפרטית תעבור - הממשלה תחוקק מיד חוק נגדי.

כמו כן, הושגה הסכמה בעניין סוגיית אבני הדרך. אחרי שנתיים תבדוק המדינה אם הושקעו 1.5 מיליארד דולר, ואחרי חמש שנים תבחן המדינה אם פיתוח לווייתן הסתיים. אם אחת מאבני הדרך הללו לא תתקיים, המדינה תוכל לשנות את פסקת היציבות ולכאורה להשתחרר מהמתווה.

הגיע להסכם על המתווה. שטייניץ, ארכיון (ערוץ הכנסת)

מטה מאבק הגז: "סטירה מצלצלת בפני הציבור"

במטה מאבק הגז לא מרוצים מהודעתו של שר האנרגיה. "ההודעה על הסכמות של המדינה מול חברות הגז בערב בו נחשף דוח רשות החשמל על המחיר המופקע שמשלמים אזרחי ישראל לתאגידי מונופול הגז, היא סטירה מצלצלת בפני הציבור".

"המדינה לא אמורה לנהל משא ומתן מול מונופול, אלא לפקח עליו", הוסיפו במטה המאבק. "התיקונים הקוסמטיים במתווה מונופול הגז לא עונים על הבעיות הקשות שנמצאות בו. אנו דורשים לחשוף את כל הפרוטוקולים של שיחות הפוליטיקאים ופקידי הממשל עם טייקוני הגז. אישור ההסכמים בלי הבאת כל הנתונים בפני הציבור, היא המשך ההסתרות מאזרחי ישראל".