רשות החשמל: "הסכם הגז יגרום להתייקרות החשמל"

הרשות, בראשותה של אורית פרקש הכהן שהודחה מתפקידה, פרסמה חוות דעת על המתווה ובה ביקורת על מנגנון המחירים. "מחיר הגז המרבי צריך להיות זהה למחיר האופציה של חברת החשמל, ולהיות מוצמד לשווקים תחרותיים", נכתב בחוות הדעת שהוגשה למשרד האנרגיה

אילוסטרציה (RTR)

לאחר שהודיעה על הוזלת מחירי החשמל מזהירה רשות החשמל: "תעריף החשמל יעלה חזרה אם לא ישונה מתווה הגז".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחוות דעת שהוגשה היום (רביעי) למשרד האנרגיה על ידי רשות החשמל בראשותה של אורית פרקש הכהן שלמעשה הודחה מתפקידה, נכתב כי מחיר הגז המרבי צריך להיות זהה למחיר האופציה של חברת החשמל, ולהיות מוצמד לשווקים תחרותיים.

לטענת הרשות, המנגנון שלפיו מחיר הגז בהסכמים חדשים ייקבע לפי ממוצע מחירי הגז בחוזים שנחתמו ברבעון הקודם, יביא לכך ששווי המאגרים שיימכרו, דוגמת כריש ותנין, יתומחר לפי מגמת המחירים הקיימת. "כתוצאה מכך, ספקי גז חדשים אשר ייכנסו לשוק יתקשו להציע מחירים נמוכים יותר בעתיד", טוענת הרשות.

"ניאלץ לתקן את החלטותינו ביחס לעלויות לציבור"

"גם פתיחת המחיר בהסכם חברת החשמל, המתוכננת לשנת 2021, וגם פתיחת הכמויות בהסכמי הגז של היצרנים הפרטיים משנת 2019 לא תוכלנה להביא לירידת מחירי הגז, למרות כניסת ספקי גז חדשים לשוק", הוסיפה הרשות.

על פי חוות הדעת של הרשות, עד סוף העשור הבא צפוי מחיר הגז לעלות ב-30%. "מחירי הגז עלו כבר ב-1.6% בחצי השנה האחרונה בלבד, וההתייקרות המזדחלת תמשיך", נכתב. לדברי הרשות, הגז שמהווה כ-20% מעלות ייצור החשמל ישפיע כמובן על תעריף החשמל.

לכן - הבהירה הרשות - אם המדינה לא תטפל בהסכמי גז שנחתמו משנת 2014 "תיאלץ הרשות לתקן את ההחלטות שלה ביחס לעלויות לציבור, ולמעשה לבטל את ההתערבות שלה עד כה במחירים המונופוליסטיים של הסכמי הגז. הדבר יהיה כרוך למעשה בייקור תעריף החשמל לציבור באחוזים ניכרים, רק בשל סעיף הגז".