חיזוק מפתיע: הנגידה פלוג תומכת בהסדר הגז

חרף הביקורות החריפות שנמתחו על מתווה הגז, הודיעה נגידת בנק ישראל הד"ר קרנית פלוג כי היא תומכת במתווה אשר לדבריה מספק במתכונתו הנוכחית מענה לצרכי השוק. "כדרכו של משא ומתן, המתווה אינו משיג את התוצאה האידיאלית", אמרה פלוג על הוויתורים שנעשו מול חברות הגז וקראה לעגן מנגנונים להגנה על הצרכן

תומכת במתווה, פלוג (בנק ישראל)

נגידת בנק ישראל, הד"ר קרנית פלוג, הודיעה הבוקר (שני) כי היא נוטה לאמץ את מתווה הגז במתכונתו הנוכחית, אך הדגישה כי לפני אישורו יש לעגן בו מנגנון למניעת העלאת מחירים לצרכן וכן סעיפי התחייבות לפיתוח מאגר "לווייתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדברים אמרה פלוג בהרצאה שנשאה הבוקר בבית המשפט העליון, שבה הציגה את עמדתה בסוגיית הגז בתור מי שנושאת בתפקיד היועצת הכלכלית לממשלה. "בנסיבות שנוצרו המתווה החדש נותן מענה סביר לצרכי המשק, ובפרט לצורך לזרז את חיבורו של צינור גז נוסף". אמרה פלוג. "לפני אישורו הסופי של המתווה חשוב שייקבעו בו אבני דרך להתקדמות בפיתוח מאגר לוויתן וחיבורו למשק הגז הישראלי, ושיוחלט על הצעדים שיינקטו במידה וקצב הפיתוח לא יהיה בהתאם למוסכם".

עוד התייחסה פלוג לביקורת הרבה שהושמעה נגד הוויתורים שנעשו מול חברות הגז, ואמרה כי לדעתה יש להתרכז ביתרונות שהושגו. "כדרכו של משא ומתן, המתווה אינו משיג את התוצאה האידיאלית", אמרה. "עם זאת יש בו יתרונות רבים למשק, ומשום כך תומך בנק ישראל בעיקרי המתווה ובהתקדמות ליישומו".

בנוסף הדגישה הנגידה את החשיבות שבקביעת תקנות לפיקוח יישום ההסכמות במתווה, זאת במטרה למנוע פגיעה של התחרות בשוק. "אם עיכוב הפיתוח ימנע את היווצרותו של מבנה תחרותי יותר מזה הנוכחי בשוק הגז, יוגדרו מהלכים חלופיים שיקדמו במקרה זה את חיבורם של מאגרי הגז למשק הישראלי באופן המהיר ביותר, זאת לצד מנגנון שיגן על הצרכנים בישראל מפני תמחור מונופוליסטי".

את תמיכתה הכללית במתווה הסבירה פלוג בכך שהוא מסדיר מגוון נושאים במשק הגז שהיו נתונים באי-ודאות, ובכך יאפשר רגולציה יציבה יותר על משק הגז, אשר תקל על קידום המימון והפיתוח של המאגרים, ותאפשר יתירות באספקה ומבנה שוק תחרותי יותר מהנוכחי.