יו"ר רשות החשמל הודחה, אחותה - תקפה את נתניהו ושטייניץ

תשעה חודשים לאחר שיצאה בגלוי נגד סעיפים במתווה הגז, שילמה יו"ר רשות החשמל אורית פרקש-הכהן את המחיר: בלחץ נתניהו ושטייניץ, הורה היום הקבינט החברתי-כלכלי על הדחתה של פרקש-הכהן מתפקידה. בתגובה, תקפה אחותה את השניים בפייסבוק: "אחותי הודחה כי יש לה דיגנטי מקצועי שלביבי ולשטייניץ בחיים לא יהיה"

"הודחה בבוטות ובבריונות", פרקש-הכהן (גלובס)

הקבינט החברתי-כלכלי הורה אתמול (רביעי) על הדחתה של יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן, מתפקידה. ההחלטה התקבלה בלחץ ראש הממשלה נתניהו ושר האנרגיה שטייניץ, זאת חרף התנגדותם הנחרצת של שר האוצר כחלון וראשי אגף התקציבים במשרדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים בקבינט החברתי סבורים כי הדחתה של פרקש באה על רקע סירובה לאשר את חוזי הגז המנופחים לכאורה של מונופול תמר במשק הגז, ובעקבות האזהרות שהשמיעה בחודש דצמבר האחרון מפני השלכות תמחור הגז לתעריף משקי הבית.

בעקבות התנגדותה הדירה הממשלה את רשות החשמל מצוות המו"מ שניהלה מול חברות הגז, כשבמקביל החלו נתניהו ושטייניץ לפעול להכפפת רשות החשמל לשר האנרגיה ולביטול עצמאותה הסטטוטורית.

בתוך כך הפעיל שר האנרגיה לחצים כבדים על אנשי האוצר שנדרשו לאשר את הקמתה של רשות חשמל חדשה, אשר תמזג לתוכה את מנהל החשמל במשרד האנרגיה שיהיה גם הוא כפוף למשרד. לאחר דחייתו ביממה של הדיון שנקבע להיערך אתמול בעניינה של הרשות, הציגו היום נתניהו ושטייניץ את נוסח מתוקן להקמת הרשות החדשה – שבו נכלל בין היתר גם סעיף הדחתה של יו"ר הרשות המכהנת.

המהלך גרר תגובות נזעמות מצד גורמים שונים, ביניהם גם אחותה של פרקש-הכהן שמתחה ביקורת חריפה על האחראיים בפוסט שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה. "ביבי הדיח היום את אחותי, וזה רק כי יש לה דיגנטי מקצועי שלביבי ולשטייניץ בחיים לא יהיה", כתבה האחות, ענבר ויס. "כי יש לה מחויבות ציבורית שלביבי ולשטייניץ לא תהיה, כי היא מבינה את אחריות התפקיד שהיא מבצעת יותר משביבי ושטייניץ אי פעם יבינו, ובעיקר כי יש לי ביציות מפלדה לעמוד מול תשובה ולומר לו – לא. היא הודחה בבוטות, בבריונות.
מי מכם שהצביעו לביבי... כשיגיע חשבון החשמל הדו-חודשי שלכם ליולי אוגוסט, שימו אותו בכובע ותאכלו אותו".

שטייניץ עצמו דחה היום בתוקף את הפרשנות הפרסונלית שניתנה לרפורמה ברשות החשמל, כלשונו, ואמר כי מדובר ברפורמה חשובה, שמאחדת בין רשות החשמל למנהל החשמל, וכמו רוב הרפורמות מסוג זה, היא כוללת בחירת יו"ר חדש שיוביל את גיבוש הרפורמה והגוף החדש לאחר כניסת הרפורמה לתוקף.