מחאת החקלאים: חלב וחציר על הכביש

התאחדות החקלאים יצאה להפגין במוקדים שונים בצפון ובדרום נגד משרד האוצר שמתכוון לטענתם לבצע שינויים במסגרת חוק ההסדרים שיפגעו בצורה קשה מאוד בחקלאות. "כל מלחמה פוגעת בנו אנושות", אמר חקלאי מנתיב העשרה, "עכשיו אנחנו מרגישים שגם הממשלה נלחמת בנו"

התאחדות החקלאים מפגינה היום (שלישי) במוקדים שונים בצפון הארץ ובדרומה במחאה נגד כוונת משרד האוצר לבצע שינויים במסגרת חוק ההסדרים. לטענת החקלאים השינויים יגרמו לכך שאלפי חקלאים יסגרו את משקיהם וימצאו עצמם ללא פרנסה, בעיקר בפריפריה ובגבול הצפון - וכל זאת מבלי שהצרכן ירוויח משהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאות חקלאים חסמו הבוקר את צומת יקנעם. החקלאים הביאו עמם ארון קבורה וטרקטורים ושפכו חציר וחלב על הכביש. כוחות משטרה נכחו במקום ופעלו להפסקת ההפרעה עד שכביש 70 נפתח שוב לתנועה לכל הכיוונים.

מאות חקלאים אחרים הפגינו בצמתים גילת, עין יהב וקסטינה וגם הם שיבשו את התנועה וחסמו כבישים באזוריהם. "החקלאות בישראל בקריסה", אמר לחדשות 2 Online שייקד שקד, חקלאי מנתיב העשרה. "אם לא תהיה התערבות מידית של ממשלת ישראל וראש הממשלה לא תהיה חקלאות והמחירים של הפירות והירקות יהיו כמו באירופה".

הפגנת החקלאים בצומת יקנעם, הבוקר (חדשות 2)

"חוק ההסדרים פוגע בצורה קשה מאוד בחקלאים, למשל בנושא של ביצים, דגים וחלב", הסביר שקד. "המטרה של הממשלה להוזיל את יוקר המחייה, אבל לא אנחנו הבעיה ולא אנחנו גורמים למחירים היקרים, אלא אנשי התיווך - הרשתות שגובות מעל 20% ועושות רווחי ענק על גב הציבור".

"חקלאי הדרום גם ככה עוברים פה מלחמות כל תקופה קצרה", הוסיף שקד. "כל מלחמה כזאת פוגעת אנושות ביכולת שלנו להשתקם, ועכשיו אנחנו מרגישים שגם הממשלה נלחמת בנו, במקום לסייע לנו ולעודד את החקלאות כמו במדינות מתוקנות".

החקלאים המוחים דורשים להוריד לאלתר מחוק ההסדרים את כלל השינויים שבכוונת האוצר לעשות בענפי הפטם, צאן, מדגה וצמחים. כמו כן, הם מעוניינים לנהל משא ומתן עם משרד החקלאות ומשרד האוצר להסכם ארוך טווח של 15-20 שנה שיסדיר את כלל נושאי החקלאות.