טבע רוכשת חלק מחברה ב-40 מיליארד דולר

טבע תשלם 33.75 מיליארד דולר במזומן ועוד 6.75 מיליארד דולר במניות עבור חטיבה בחברת אלרגן. מדובר בכ-10% ממניות טבע. ה"וול סטריט ג'ורנל": הרכישה עשויה להקפיץ את שווי השוק של טבע ליותר מ-90 מיליארד דולר

ארכיון (רויטרס)

חברת טבע הודיעה היום (שני) רשמית על רכישת החטיבה הגנרית של אלרגן תמורת 40.5 מיליארד דולר - הרכישה הגדולה ביותר בהיסטוריה של חברה ישראלית. בכך זונחת טבע את רכישת מיילן. מאז ההודעה עלו מניות חברה בכ-10%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

טבע תשלם 33.75 מיליארד דולר במזומן במעמד סגירת העסקה ותשלם עוד 6.75 מיליארד דולר במניות. מדובר בכ-10% ממניות טבע.

לפי הערכת טבע, העסקה תתרום לה ב-2016 תוספת של 2.7 מיליארד דולר ל-EBITDA (רווח לפני מסים, פחת והפחתות), כך שה-EBITDA שלה יעמוד על 9.5 מיליארד דולר. לאחר השלמת העסקה טבע צפויה לרשום הכנסות של 26 מיליארד דולר בשנה הבאה, מזה 11 מיליארד דולר במכירות מחוץ לארה"ב.

טבע צופה גם צמיחה דו-ספרתית ברווח הנקי (non-GAAP) בשנה הבאה וצמיחה של יותר מ-20% ברווח הנקי בשנתיים שלאחר מכן. סך הסינרגיות שצופה טבע עומד על כ-1.4 מיליארד דולר. תזרים המזומנים מפעילות חופשית צפוי לעמוד על 6.5 מיליארד דולר ב-2016.

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", טבע ביקשה לרכוש את החטיבה כבר בשנה שעברה, עם כניסתו של ויגודמן לתפקיד המנכ"ל, אך אקטביס (שמאוחר יותר רכשה את אלרגן ושינתה את שמה לשם החברה הנרכשת), סירבה.

על פי הדיווח, לאחר קניית החטיבה הגנרית של אלרגן בידי טבע, ענקית התרופות צפויה להוסיף נתח משמעותי להכנסותיה. טבע גם ניהלה משא ומתן על הוספת חטיבת ההפצה של אלרגן, שהכנסותיה נאמדות בכ-2 מיליארד דולר, אך נכון לעכשיו החטיבה לא תיכלל בעסקה.