מה באמת קרה בעימות על מתווה הגז?

נציגי מטה המאבק נגד הסכם הגז הגיעו לשימוע הציבורי במשרד האנרגיה, שבו היו אמורים להשמיע את טענותיהם. אלא שתוך זמן קצר זה הפך לעימות בין הצדדים, כשבמהלך דברי המתנגדים משרד האנרגיה הפסיק את שידור הדיון באינטרנט ונציגי הממשלה יצאו מהחדר

במשך חודשים ועל פני פגישות שארכו שעות, נפגשו נציגי המדינה עם חברות הגז וגיבשו מתווה. לשימוע שפתוח לציבור הוקצו שלושה שבועות בלבד. היום הגיע תורם של אנשי מטה מאבק הגז להציג את עמדתם, אבל הקרב על הגז הפך ברגע לקרב על חופש הביטוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אורלי בר לב, מובילת מטה המאבק, קיבלה 25 דקות להציג את טיעוניה. כשביקשה להשלים עוד משפט, יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכה, נתן את ההוראה להפסיק את השידור.

התיעוד של מה שקרה מאחורי הקלעים הגיע לידי חדשות 2, ובו ניתן לראות כי באותם רגעים שצונזרו, יו'גין קנדל שלף מכיסו את הטלפון הנייד וצילם את אנשי מטה המאבק.

קנדל: "אתם באים בכוח ובלי שום סמכות"

"זה משרד ממשלתי", אמר קנדל לבר לב. "אתם באים בכוח ובלי שום סמכות. יש אדון שמצלם אותי, ואני מצלם אותו, ואנחנו יכולים לעמוד ככה עוד חצי שעה". בר לב השיבה לו: "אתה מוכן בבקשה לשדר את זה ולצלם את זה?". קנדל הגיב בנחרצות: "לא, אני לא מוכן, כי את לא קובעת".

מיד לאחר מכן קמו נציגי הממשלה ויצאו מהחדר. נראה שאפשרות לסיים משפט או אפילו הארכה של עוד 5 דקות הארכה היו יכולות למנוע עימות מיותר שרק מגביר את תחושת חוסר השקיפות סביב מתווה הגז.

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה: "נציגי מטה מאבק הגז שהגיעו על מנת לייצר פרובוקציה לא השמיעו אף לא טיעון ענייני אחד לגבי המתווה. הנציגים חרגו מהזמן שהוקצה להם וסירבו לצאת לאחר שסיימו דבריהם. חברי הצוות המקצועי סירבו לתת יד לפרובוקציה. לאחר שהנציגים יצאו, השידור נמשך".