משרד הבינוי: למגזר החרדי יידרשו 200 יחידות דיור

צוות משותף שהקים המשרד יחד עם המכון החרדי הציג תכנית מיוחד להתאמת מפת הדיור בישראל לצרכיה של האוכלוסיה החרדית. על פי התכנית, בשני העשורים הקרובים יידרשו כ-200 אלף יחידות דיור עבור המגזר שיהווה כ-17% מאוכלוסיית מדינת ישראל

משרד הבינוי מגבש תכנית חדשה שעתידה לספק מענה לצרכי הדיור של המגזר החרדי ב-20 השנים הקרובות. על פי המחקר שביצע המשרד, הציבור החרדי יזדקק בשני העשורים הקרובים לכ-200 אלף יחידות דיור ברחבי הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת עבודתו של צוות מקצועי מיוחד שהקים משרד הבינוי בשיתוף המכון החרדי אורגנו כל צרכי המחייה והדיור הצפויים של המגזר החרדי. מעבודת הצוות עולה כי בשני העשורים הקרובים צפוי להגיע מספר החרדים המתגוררים בישראל ל-1.9 בני אדם, מה שמחייב בהיערכות בנושא.

"האוכלוסיות במדינת ישראל מתאפיינות בין היתר בתרבות דיור שונה, המותאמת לצרכיהן", הסביר אשל ארמוני, מנכ"ל המשרד. "לציבור החרדי ישנם צרכים ומאפיינים ייחודיים, המחייבים התייחסות ומענה במסגרת ההיערכות האסטרטגית של המדינה בתחום הדיור"

בשבוע שעבר הוצגו עיקרי התכנית בפני קבינט הדיור ובפני פורום משרדי הממשלה השותפים להליך התכנון בישראל. התכנית בוחנת את צרכי הדיור החרדי בהתאם לתחזיות דמוגרפיות, ולאופיין השונה של הקהילות במגזר החרדי עצמו.

"לדאוג לצרכי הדיור", אילוסטרציה (רויטרס)

במשרד הבינוי הסבירו כי מספר יחידות הדיור הדרוש הוא פועל יוצא של הכפלת האוכלוסייה החרדית בטווח זה. על פי המחקר, ב-2014 מנתה האוכלוסייה החרדית יותר מ-910 אלף חרדים, שהיוו כמעט 10% מהאוכלוסייה. התחזית הדמוגרפית של המגזר החרדי לשנת 2035 עומדת על 1,891,300 חרדים, שיהוו 17.2% מכלל אוכלוסיית ישראל.

"משרד הבינוי פועל למתן מענה לצרכי הדיור של החברה החרדית כמו גם לכלל האוכלוסיות בישראל", הסביר שר הבינוי יואב גלנט. "מדובר בתכנית הממפה את הביקוש הצפוי לדיור ב-20 השנים הקרובות, עם בדיקה מעמיקה של הצרכים העתידיים של המגזר החרדי. על הממשלה לפעול לתכנון ולשיווק מתאימים שיפתרו את מצוקת הדיור המשותפת לכלל האוכלוסייה. לכל אדם ומשפחה מגיעה הזכות לקורת גג הוגנת".