בנק הפועלים מתנגד להסדר עם מגה

הברז נסגר: בנק הפועלים החליט שלא להזרים כסף לרשת מגה עד שהבעלים שרגא בירן לא יזרים מאות מיליוני שקלים. אם הצדדים לא יגיעו להסכמות, הרשת תעבור לפירוק כבר מחר בדיון בבית המשפט. יו"ר ועד העובדים במגה: הבנק העשיר דן אותנו לעוני ואבטלה

הרשת לקראת פירוק? (יח"צ)

רשת מגה לפני קריסה: בנק הפועלים החליט הערב (שני) לדחות את הצעת ההסדר של רשת הסופרמרקטים. משמעות ההחלטה היא שרשת מגה תלך לפירוק, אולי כבר מחר בדיון בין הצדדים בבית המשפט. אם הצדדים לא יגיעו להסכמות עד הדיון בבית המשפט הרשת תועבר לידי מפרק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בבנק הפועלים הודיעו כי לא יזרימו כסף עד שהבעלים שרגא בירן יפקיד מיליוני שקלים. הבנק יסכים לתמוך בהסדר אך ורק אם מנהל הרשת שרגא בירן יפקיד 200 מיליון שקלים לפחות לרשת. ברשת מגה מקווים להגיע להסכמות מול הבנק על הזרמה פחותה יותר בכדי להציל את הרשת.

אייל אלי, יו"ר ועד עובדי מגה, תוקף את בנק הפועלים בשל התנגדותו להסדר הנושים: "זה בלתי נתפס שבעוד שספקי הרשת, גדולים כקטנים, מסכימים לפרוס את החוב להצלת אלפי מקומות עבודה, הבנק הגדול דן את 6,000 עובדי הרשת לעוני ואבטלה בקוח רוח ואטימות אכזרית". אלי הוסיף כי העובדים "הקריבו את כבשת הרש שלהם ותרמו מכיסם להצלת הרשת" והוסיף כי הצעד הראשון של העובדים יהיה העברת חשבונות הוועד לבנק אחר.

קפלן: ציפינו מבנק הפועלים להתנהלות אחרת

רשת "מגה" הציעה לבנקים ולנושים פריסת חוב למשך עשר שנים, בתקווה להציל את הרשת ואת אלפי העובדים. אביגדור קפלן, מנכ"ל אלון רבוע כחול המחזיקה במגה, מחה על התנהלות בנק הפועלים שהעביר מסרים דרך התקשורת וכתב: "ההסדר שהצענו ואשר נתמך (לא בלב קל) על ידי מרבית הספקים, הינו מתווה מאוזן והוגן ביחס למצב אליו נקלעה החברה. במסגרת זו, נטלו העובדים על עצמם שורת קיצוצים כואבים והפכו תוך כך לחלק מבעליה של רשת 'מגה'".

קפלן הוסיף כי "יתכן אמנם שב'מגה' נעשו שגיאות רבות הן בניהול והן בתמהיל העסקים. נתחקר זאת בהמשך באומץ וביושר. כרגע, נתונים כל מעייננו להצלת החברה. כשמדובר על בנק כמו בנק הפועלים, הגורף לבעליו מידי רבעון רווחים גבוהים מעמלות הנגבות מחברות ומציבור עובדים - היינו מצפים ממנו להתנהגות אחרת ובמקום זאת אתם מגיעים אל סף הוצאת הדיבה על אחרים".

מרבית מספקי החברה, להם חייבת "מגה" 619 מיליון שקלים, אישרו בהצבעה שנערכה אמש את מתווה הסדר החוב. בין הספקים שהצביעו בעד הסדר החוב כמה מהחברות הגדלות במשק - תנובה, שטראוס ואסם. לדברי מקור בסביבת קבוצת אלון, החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל) הצביעה נגד הסדר החוב.

"קולו של בירן נדם כשאנו זקוקים לו". ארכי (חדשות 2)

מחר: דיון דחוף בבית המשפט על גורל מגה

בית המשפט המחוזי בלוד קיבל היום את הבקשה הדחופה שהגיש בנק הפועלים והורה לשרגא בירן, בעל השליטה בחברת מגה, להתייחב מחר לדיון על הסדר החוב של הרשת. בבנק דרשו את התייצבותו במטרה לדרוש ממנו להסביר מדוע אינו מזרים לרשת מגה את הסכום שהחברות בשליטתו ערבות לו - על 500 מיליון שקל.

בפנייה ששלח בנק הפועלים לבית המשפט נכתב כי בירן מבקש באמצעות הסדר החוב לעכב את מימוש הערבויות שנתן למגה ולהסתפק בהזרמה או ערבויות של פחות מחצי מהסכום. "אכן נראה כי יש מקום להתייצבות בירן לדיון מחר, ואני מורה על התייצבותו", כתב השופט. "באי-כוח החברה ידאגו לאלתר לזמנו".

"בפועל קולו של בירן נדם, דווקא בזמן בו עובדי מגה ונושיה זקוקים לשמוע את עמדתו יותר מכל, כאשר בירן מסתתר מאחורי שרשרת שליטה ומאחורי נציגים שזה מקרוב מינה, למרות שהינו במובהק בעל השליטה בחברה", טען בנק הפועלים בפנייה.

"למעשה, המערכת הבנקאית מתבקשת לממן את המשך שליטתו של מר בירן בחברה. בירן מצידו משתמש בחברה כדי להגיע למעשה להסדר נושים בבעלת השליטה בחברה (אלון הרבוע הכחול), לפיו במקום שהריבוע הכחול תזרים מידית את סכום ערבותה לחובות החברה בסך של כ-500 מיליון שקלים, היא תזרים פחות ממחצית מסכום בלבד, והיתרה תידחה לשנים רבות קדימה (כ-9 עד 11 שנים)".