ביהמ"ש הורה: בעל השליטה במגה יתייצב לדיון

הדיון בעניינו של שרגא בירן התקיים לבקשת בנק הפועלים, שדרש ממנו להסביר מדוע הוא מסרב להזרים לרשת את הסכום שהחברות בשליטתו ערבות לו – 500 מיליון שקלים. "קולו של בירן נדם דווקא בזמן בו עובדי מגה ונושיה זקוקים לשמוע את עמדתו יותר מכל", טענו בבנק

"קולו של בירן נדם כשאנו זקוקים לו". ארכי (חדשות 2)

בית המשפט המחוזי בלוד קיבל היום (שני) את הבקשה הדחופה שהגיש בנק הפועלים והורה לשרגא בירן, בעל השליטה בחברת מגה, להתייחב מחר לדיון על הסדר החוב של הרשת. בבנק דרשו את התייצבותו במטרה לדרוש ממנו להסביר מדוע אינו מזרים לרשת מגה את הסכום שהחברות בשליטתו ערבות לו - על 500 מיליון שקל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפנייה ששלח בנק הפועלים לבית המשפט נכתב כי בירן מבקש באמצעות הסדר החוב לעכב את מימוש הערבויות שנתן למגה ולהסתפק בהזרמה או ערבויות של פחות מחצי מהסכום. "אכן נראה כי יש מקום להתייצבות בירן לדיון מחר, ואני מורה על התייצבותו", כתב השופט. "באי-כוח החברה ידאגו לאלתר לזמנו".

"בפועל קולו של בירן נדם, דווקא בזמן בו עובדי מגה ונושיה זקוקים לשמוע את עמדתו יותר מכל, כאשר בירן מסתתר מאחורי שרשרת שליטה ומאחורי נציגים שזה מקרוב מינה, למרות שהינו במובהק בעל השליטה בחברה", טען בנק הפועלים בפנייה.

"למעשה, המערכת הבנקאית מתבקשת לממן את המשך שליטתו של מר בירן בחברה. בירן מצידו משתמש בחברה כדי להגיע למעשה להסדר נושים בבעלת השליטה בחברה (אלון הרבוע הכחול), לפיו במקום שהריבוע הכחול תזרים מידית את סכום ערבותה לחובות החברה בסך של כ-500 מיליון שקלים, היא תזרים פחות ממחצית מסכום בלבד, והיתרה תידחה לשנים רבות קדימה (כ-9 עד 11 שנים)".

אסיפת הנושים הסתיימה ללא תוצאות

מוקדם יותר היום התפזרה אסיפת הנושים שקיימה מגה עם הבנקים ללא תוצאות, עקב חילוקי דעות והתנגדות הבנקים להסדר של מגה. האסיפה תכונס שוב הערב בשעה 20:00 כשהבנקים דורשים ממגה לשפר את הצעתה לפריסת החוב על פני 10 שנים.

עוד טוען הבנק כי באסיפת הנושים הציגו החברה ובעלי השליטה בה עמדה נוקשה, העומדת על כך שהחוב בגין הערבויות ייכלל בהסדר הנושים, באופן המקנה הלכה למעשה הגנה מפני חוב זה לבעלת השליטה.

"עמדה נוקשה ובלתי סבירה זו, מבקשת הלכה למעשה להגן על בעלת השליטה, ומוכיחה בדיוק את טענת הבנק - מטרת הסדר הנושים אינה הבראת החברה, אלא עריכת הסדר נושים דה פקטו לבעלת השליטה המבקש להגן עליה מפני מימוש ערבויות בהיקף של כ- 500 מיליון שקלים לחובות החברה", הוסיף הבנק בפנייה.