אפקט כחלון: מסתערים על הדירות

המלחמה שהכריז שר האוצר על הדירות להשקעה עושה את שלה: היקף המשכנתאות בחודש יוני האחרון הסתכם בכ-7 מיליארד שקלים – הגבוה ביותר בכל הזמנים. מדובר בזינוק של 52% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. השיא הקודם נשבר ב-2012, סביב ההכרזה על העלאת המע"מ

הסתערות על דירות חדשות (פלאש 90, משה שי)

עם כניסתו למשרד האוצר הבהיר השר משה כחלון כי בכוונתו להילחם בתופעת הדירות להשקעה והכריז על העלאת מס הרכישה. התגובה לצעדיו של השר לא איחרה להגיע וכעת מתברר כי בחודש יוני נטל הציבור משכנתאות בהיקף שיא של כל הזמנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודש החולף ניטלו משכנתאות בהיקף של 6.99 מיליארד שקלים - זינוק של 52% לעומת התקופה המקבילה אשתקד ועלייה חדה של 21% לעומת חודש מאי.

השיא הקודם בהיקף משכנתאות נשבר באוגוסט 2012 עם סכום של 5.8 מיליארד שקלים. גם אז הרקע לשבירת השיא היה שינוי רגולטורי - העלאת המע"מ בחודש שלאחר מכן שהובילה להתייקרות הדירות החדשות ולהקדמת עסקאות רבות.

נלחם במשקיעים. כחלון (פלאש 90 בן קלמר)

במסגרת העלאת מס הרכישה נקבע כי המס על דירה ששוויה עד 4.8 מיליון שקלים יעלה לרמה של 8% והמס על דירות יקרות יותר יעלה ל-10%. מטרת ההעלאה היא להקטין את פעילות המשקיעים בשוק ולהקטין את הביקושים עד להגדלת ההיצע בשוק הנדל"ן.

במקור הייתה אמורה העלאת מס הרכישה לצאת לדרך בתחילת יולי, אך לאחר שבאוצר הבחינו כי המשקיעים עטים על הדירות כדי להספיק לשלם את שיעור המס הנמוך יותר, הוחלט שם להקים את ההעלאה והיא נכנסה לתוקפה כבר לפני שלושה שבועות.