יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, פורש

קנדל, שנחשב למקורבו של ראש הממשלה נתניהו, קידם בשבועות האחרונים את מתווה הגז. לדבריו, ביקש לסיים את תפקידו בחודשים האחרונים ללא קשר למתווה הגז. בסביבתו מעריכים כי הוא יעבור לשוק הפרטי בקרוב

קנדל, ארכיון (פלאש 90)

טלטלה בצמרת הכלכלית ובסביבת ראש הממשלה נתניהו: ל"גלובס" נודע כי יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, צפוי להודיע בקרוב על סיום תפקידו. בשיחות פרטיות אמר קנדל בן ה-56 כי ביקש לסיים את תפקידו בתקופה האחרונה. בסביבתו הדגישו כי עזיבתו של קנדל לא קשורה למאבק סביב המתווה למשק הגז - אותו הוביל בין השאר קנדל בשבועות האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קנדל נכנס לתפקידו לפני שש שנים, ביולי 2009, אז החליף את פרופ' מנואל טרכטנברג (כיום ח"כ במחנה הציוני). גורם ששוחח עם קנדל בימים האחרונים העריך כי פניו לשוק הפרטי. בין המועמדים האפשריים להחליף את קנדל הועלה שמו של פרופ' אבי שמחון, ששימש בעבר כיו"ר הוועדה המייעצת לשר האוצר ד"ר יובל שטייניץ.

בעקבות עיסוקיו הרבים של קנדל במסגרת תפקידו הנוכחי, הוא יידרש לתקופת צינון עבור רוב המשרות הכלכליות הבכירות. קנדל נחשב לבעל השקפה ניאו-ליברלית התואמת את זו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מתווה הגז שקידם קנדל

הקירבה האידיאולוגית במישור הכלכלי סייעה לקנדל לשמור על יחסי אמון קרובים עם ראש הממשלה: בתקופה האחרונה, בעקבות התנגדותו של הממונה על ההגבלים העסקיים לפשרת הגז, הטיל נתניהו על קנדל את האחריות לטפל במשבר שפרץ במשק הגז.

קידום מתווה הגז, השנוי במחלוקת, העמיד את קנדל לראשונה במוקד תשומת הלב הציבורית והתקשורתית. בעבר הוא מילא תפקידים בוועדות ציבוריות כגון ועדת ששינסקי, ועדת צמח ו-עדת הריכוזיות. בנוסף למתווה הציג בשבוע שעבר קנדל לממשלה את הערכת המצב האסטרטגית שהכינה המועצה, במטרה להצביע על האתגרים העיקריים העומדים בפני המשק ב-15 השנים הבאות.