אושר: דמי אבטלה גם לעצמאים

ועדת שרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק שהגישו ח"כים מסיעת כולנו. לראשונה ייהנו גם עצמאים שנפלטו ממעגל העבודה מדמי אבטלה, וגם מוסר התשלומים צפוי להשתפר. ח"כ גילאון: נעשה צדק לאחר שנים של מאבק נגד העוול כלפי מגזר עצום שבמשך שנים נותר ללא רשת ביטחון ליום סגריר"

לראשונה: דמי אבטלה גם לעצמאים (חדשות 2)

בשורה לעצמאים: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הצעת חוק לפיה ישולמו לראשונה דמי אבטלה לעצמאים בישראל שיצאו ממעגל העבודה. בנוסף, המדינה תשפר את מוסר התשלומים שלה לעצמאים ותחויב לשלם עבור שירותים שקיבלה תוך 30 יום. הצעות חוק אלו צפויות להיטיב עם ציבור זה בצורה משמעותית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הצעות חוק הגישו חברי הכנסת אלי כהן ורועי פולקמן מסיעת "כולנו". השניים הגישו את הצעות החוק ימים ספורים לאחר השבעתם בכנסת מתוך ראייה לפיה כיום חוק הביטוח הלאומי אינו מזכה עובדים עצמאים אשר נפלטו ממעגל העבודה בקבלת דמי אבטלה. לטענת השניים, אפליה לרעה של העצמאים ושלילת זכאותם לדמי אבטלה אינה מתיישבת עם תכליתו של חוק הביטוח הלאומי.

ח"כ אלי כהן, כולנו (רובי קסטרו)

חבר הכנסת כהן מסר כי "פתיחת עסק קטן כרוכה לרוב בסיכון כספי ההשקעה הראשונים וכן בחוסר ודאות לגבי הצלחת העסק. יש אינטרס גדול למדינה לפתח ולסייע לעסקים האלה שיביאו צמיחה כלכלית למדינה בכלל ולפריפריה בפרט. הצעת חוק זו תוביל ליצירת מקומות עבודה ותגרום לרשת בטחון וצעד נוסף לעבר למי שרוצה לפתוח עסק וכולם יצאו נשכרים".

הצעת החוק השנייה שהוגשה עוסקת במוסר התשלומים במדינה. כיום כ-67% מהעסקים הקטנים שמספקים שירותים למדינה מקבלים את התמורה לשירותים באיחור רב. בענפי התיירות והייצוא וסיטונאות מוסר התשלומים הוא הגרוע ביותר ועומד על כמאה ימי אשראי. על פי הצעת החוק, התועלת למדינה מדחיית התשלומים נמוכה משמעותית מהנזק הנגרם לגופים עסקיים בכלל ולפרטיים בפרט.

יו״ר סיעת מרצ בכנסת, ח״כ אילן גילאון, שהיה ממקדמיה של הצעת החוק לדמי אבטלה לעובדים עצמאים בשלושת הכנסות החולפות הביע שביעות רצון על מאישורה בוועדת השרים לחקיקה ואמר: "אחרי שנים של מאבק נגד עוול גדול שנעשה למגזר עצום במשק שבמשך שנים נותר ללא רשת ביטחון ליום סגריר - נעשה היום צדק. עכשיו נותר לקוות שהיא תעבור גם בקריאות שנייה ושלישית בכנסת, ותעוגן בחוק".