נתניהו בישיבת הממשלה על מתווה הגז: "לא אכנע להצעות פופוליסטיות"

השרים אישרו כצפוי את העברת סמכויותיו של שר הכלכלה דרעי לידיהם במטרה לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים. השרים כחלון, גלנט וחיים כץ לא השתתפו בהצבעה, אבי גבאי התנגד. "אני נחוש לקדם פתרון שיביא גז למשק", אמר נתניהו. המבחן האמיתי של הממשלה יהיה כשההצעה תובא מחר לאישור מליאת הכנסת

מתווה הגז אושר בממשלה: לאחר שבשבוע שעבר ויתר שר הכלכלה אריה דרעי על סמכותו לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים, שרי הממשלה אישרו היום (ראשון) כצפוי להעביר לידיהם סמכות זו. "אני נחוש לקדם פתרון ריאלי שיביא גז למשק הישראלי", אמר בישיבה ראש הממשלה נתניהו. "לא אכנע להצעות הפופוליסטיות שישאירו את הגז במעמקי האדמה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המתווה שגיבשנו מפרק את המונופול", הוסיף נתניהו. "הוא יכניס בעשורים הקרובים מאות מיליארדי שקלים לחינוך, לתרבות, לבריאות, ולעוד דברים רבים אחרים לטובת כל אזרחי ישראל. אחרי שנים של דיונים הגיע הזמן להכריע כדי שהגז ייצא מהאדמה ויגיע לכלכלת ישראל ולאזרחי ישראל".

השרים משה כחלון, יואב גלנט וחיים כץ לא השתתפו בהצבעה בשל מה שנומק כניגוד עניינים. השר להגנת הסביבה אבי גבאי התנגד, אך יתר השרים תמכו בהחלטה.

"למען השם"

"הממשלה אישרה להעביר לסמכותה את הסמכות בכל האמור בפעולות הנדרשות לשם הגדלת כמות הגז הטבעי המופקת משדה 'תמר'", נמסר מלשכת הראש הממשלה, "ולשם פיתוח מהיר של שדות הגז 'לוויתן', 'כריש', 'תנין' ושדות גז טבעי נוספים".

לפני תחילת הדיון קרא שר האנרגיה יובל שטייניץ לחבריו לאשר את המתווה. "למען מדינת ישראל ואזרחיה, ולמען השם, צריך לסיים את העיכובים, להביא את הגז ליבשה, לפרק את המונופול ולהביא את מאות מיליוני השקלים שמגיעים לאזרחי ישראל", אמר.

למרות שמדובר בצעד נוסף לעבר אישור סופי של מתווה הגז, הרי שהקרב האמיתי של הממשלה צפוי מחר במליאת הכנסת, שם יתבקשו כל 120 חברי הכנסת לאשר את העברת הסמכויות לממשלה. ההערכה היא כי השרים כחלון, גלנט וכץ לא ישתתפו גם בהצבעה במליאה, וכך יישארו לקואליציה על הנייר רק 58 חברי כנסת. עם זאת, קיימת אפשרות שחברי ישראל ביתנו יפרשו רשת ביטחון לטובת הקואליציה או שיסכימו להתקזז עם השרים.