גובש הסכם הגז - דיון בקבינט מחר

אחרי דיונים ארוכים בנושא יתכנסו חברי הקבינט המדיני-ביטחוני לדון במתווה הפשרה שהושג, במסגרתו ימכור יצחק תשובה את חלקו במאגר תמר תוך 6 שנים. עוד לפי ההסכם, אחזקותיה של חברת נובל אנרג'י ידוללו מ-40% ל-25%

הקבינט המדיני ביטחוני ידון מחר במתווה (פלאש 90 - משה שי)

אחרי ימים ארוכים של דיונים נראה כי הפתרון למשבר במשק הגז בדרך: הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר (חמישי) לדון במתווה שגובש ונועד לקבוע את חלוקת התמלוגים ממאגרי הגז. הישיבה תתקיים בקבינט בזכות הצמדת התגית הביטחונית לסיפור הגז והחשש מפגיעה ביחסי החוץ שמאפשרת לעקוף את סמכותו של הממונה על ההגבלים העסקיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת המתווה עליו סוכם, איש העסקים יצחק תשובה ימכור את חלקו במאגר "תמר" בתוך שש שנים. אחזקותיה של חברת נובל אנרג'י, שמגיעות ל-40% ידוללו ל-25%, והמאגרים הקטנים יותר "תנין" ו"כריש" יימכרו בתוך שנה וחודשיים, בתקווה שהדבר יכניס משקיעים נוספים לענף ויגביר את התחרות.

עיקרי המתווה שהושג


במסגרת הפשרה שאפשרה לגבש את מתווה ההסכם ייקבע מחיר מקסימלי לגז על פי ממוצע החוזים שקיימים במשק. כמו כן, השותפות במאגר "לוויתן" יחויבו להפעילו עד יולי 2019.

חשוב לציין כי למרות החשיבות הרבה בהשגת מתווה הפשרה, הנקודה הבעייתית ביותר בו נוגעת למחיר, שכן היה צריך לאלץ את השותפות להוריד את המחיר. בשבוע הבא צפוי להתקיים שימוע בעניין וייתכן כי יושג מקצה שיפורים שיוביל בסופו של דבר להוזלת מחירי החשמל.