מי יעשה סדר בענף המלצרות?

כל מי שהתנסה בעבודה בשוק המלצרות יודע שלא מדובר רק בעבודה קשה אלא ב "עסק שעובד בשחור". חלק נכבד מהמשכורת של המלצרים, ולעיתים אפילו כולה, משולמת באמצעות טיפים ולרוב במזומן והזכויות הסוציאליות ממש לא מובטחות. עכשיו יש מי שמנסים לעשות סדר בענף, אבל האם הכוונות הטובות עלולות בפועל לפגוע בשכרם?

מתחת לאף של כולנו פועל ענף בו זכויות בסיסיות לא מכובדות, פנסיה או שכר מינימום הם המלצה בלבד, ונראה שכולנו גם למדנו להתעלם מזה. מי שלמשל יבקש לעבוד במסעדת "נלסון" במתחם אופנהיימר בתל אביב כמלצר, יגלה את השיטה: המלצרים במסעדה מקבלים את כל כספם מהטיפים בלי לשלם עליו מס, כלומר הכסף משולם כולו ב"שחור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שיטה זו פועלת באלפי בתי קפה ומסעדות בארץ ומאפשרת למלצרים לקבל משכורות גבוהות יותר לשעת עבודה. מי שיבקש במסעדה לקבל תלוש משכורת בסוף החודש, יגלה שיודפס לו תלוש שכר פיקטיבי. גם במסעדת "רוי קפה" במתחם שרונה בתל אביב נהוגה שיטה דומה - מכל הכסף שמרוויח המלצר בטיפים, רק 28 שקלים לשעה הולכים לתלוש המשכורת, היתר משולם בשחור לחלוטין.

מלצרים רבים חושבים שהשיטה פועלת לטובתם, מכיוון שכך הם מרוויחים יותר כסף ומשלמים פחות מס, אך בפועל הזכויות שלהם נפגעות. במקרים רבים לא מופרשת להם פנסיית חובה ולא ניתנים להם ימי חופשה. לפי סקר שנערך בקרב מאות מלצרים, 60% מהם הודו כי הם מקבלים תלוש שכר פיקטיבי ו-40% מהם אמרו כי אינם מודעים לזכויותיהם.

כל אזרח שמשלם מס כחוק נפגע בסופו של דבר מהשיטה הזו. שורה של הצעת חוק מנסה כעת להסדיר את השוק כשאת המאבק מובילים ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) וח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת).

"מה שקורה בענף המלצרות היום זו עבדות מודרנית", אמר שמולי, "לוקחים צעירים, סטודנטים, שלרוב זו עבודתם הראשונה או השנייה ולא מספיק שהם עובדים אין ספור שעות, לילות וסופי שבוע, עכשיו גם פוגעים להם בשכר. אנחנו דורשים שהטיפים שאנחנו משאירים למצרים יגיעו למלצרים והשכר, גם אם שכר מינימום, ישולם בנפרד על ידי המעסיקים".

ממסעדת נלסון נמסר בתגובה: "נבדוק את הממצאים ביסודיות ונפעל בהתאם. הנהלת נלסון תמשיך לפעול לטובת העובדים".

רשת רוי שוקולד ביקשו להבהיר כי הרשת כלל אינה מוכרת את מוצריה בבית הקפה המוזכר בכתבה, והיא נוקטת בצעדים נגד מפעילי המקום העושים שימוש בשם ובלוגו.

מרוי קפה בשרונה לא נמסרה תגובה.