כחלון הציג את תכנית הדיור החדשה

שר האוצר הציג את השלב הראשון ברפורמת הדיור שלו, שעוסק בהגדלת היצע הדיור ובריסון הביקוש לדירות להשקעה. בין היתר קובעת התכנית כי מס רכישה למשקיעים יגדל ותכנית "מחיר למשתכן" תורחב. "היום אנחנו לוקחים אחריות ומציגים רפורמה ממשלתית חסרת תקדים", אמר כחלון

כחלון הציג את תכנית הדיור החדשה (פלאש 90 בן קלמר)

רפורמת הדיור של כחלון יוצאת לדרך: שר האוצר הכריז היום (רביעי) על השלב הראשון ברפורמה, שכולל שורת צעדים שמטרתם להגדיל את היצע הדיור ולרסן את הביקוש לדירות להשקעה. התכנית תובא לאישור קבינט הדיור ביום שני הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין היתר קובעת התכנית כי מס רכישה למשקיעים יגדל ל-8%-10%. כמו כן הגדרת דירות בהמתנה תצומצם מ-24 חודשים ל-12 חודשים במטרה לשחרר מלאי דירות בהמתנה לשוק בטווח הקצר ולסייע בקידום מהיר יותר של עסקאות הדיור.

(חדשות 2)

עוד קבע כחלון כי תקופת הפטור ממס שבח לדירות בירושה יצומצם. כיום מקבלי דירה יחידה בירושה זכאים למכור אותה בפטור ממס שבח ללא קשר למספר הדירות שברשותם וללא הגבלת זמן. על פי ההצעה, תקופת הפטור תוגבל ל-24 חודשים מיום קבלת הדירה.

תכנית "מחיר למשתכן" תורחב 

בכל הנוגע להגדלת היצע הדיור, יבוצעו מספר צעדים במרקם הבנוי, כמו עידוד המרת משרדים לדירות מגורים, קידום בנייה למגורים על קרקעות בייעוד ציבורי ומסלול מקוצר לפיצול דירות להשכרה - תוך שמירה על מרחב מגורים ראוי.

תכנית "מחיר למשתכן" תורחב כך שההנחות לרוכשי דירה ראשונה יועמקו והקריטריונים יורחבו. כמו כן יוגדל מספר העובדים בענף הבנייה באמצעות הכשרת ישראלים ותוספת עובדים זרים וזאת כדי להגביר את הפריון באגף הבנייה.

עוד קובעת התכנית כי תוקם רשות להתחדשות עירונית שמטרתה להסיר חסמים לפרויקטים של פינוי-בינוי, תעודד בנייה במרחב הכפרי, יוסרו חסמים לבנייה למגורים ביישובי מיעוטים ויקודמו הסכמים להסרת חסמים למתחמים גדולים לדיור שבמסגרתם ייבנו כ-95 אלף יחידות דיור.

היצע הדיור יגדל? (רויטרס)

"היום אנחנו לוקחים אחריות ומציגים רפורמה ממשלתית חסרת תקדים", אמר כחלון, "וביחד עם זאת שקולה ומאוזנת שתטפל גם בצד ההיצע וגם בצד הביקוש". לדבריו הצטרף גם ראש הממשלה נתניהו: "יש כאן דרך חדשה, נועזת ולדעתי גם זו שתצליח. נטפל בשלושת אמצעי הייצור - הקרקע, כוח האדם וההון".