ענף ייצוא: זבובים Made in Israel

חברה ישראלית זכתה במכרז לפיו היא תעביר לאירופה מיליוני זבובים שעוקרו בתהליך מיוחד במתקן רדיו-אקטיבי, כדי לעזור בהדברה טבעית בחקלאות. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תומכת בפרויקט כדי לעודד שימוש בטכנולוגיות גרעין שלא למטרות מלחמה

אילוסטרציה (נתי שוחט, פלאש 90)

מי שיטוס בחודשים הקרובים לנופשון לחוף הים האדריאטי צפוי לחלוק את המטוס ביחד עם מיליוני זבובים עקרים מישראל שייצאו לקרב בזבוב הפירות הים התיכוני בפרדסי מדינות הבלקן. זאת בעקבות זכייתה של חברה ישראלית במכרז ענק של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לאספקה של מיליוני זבובים עקרים לאירופה שיסייעו בהדברה טבעית בענפי החקלאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

חברת "ביו-בי" משדה אליהו מגדלת את גלמי הזבובים במעבדות שלה ומעבירה אותם תהליך מיוחד של עיקור. ההליך מתרחש במתקן רדיואקטיבי של החברה, הפועל בפיקוח של הוועדה הישראלית לאנרגיה אטומית. 400 מיליוני הזבובים יטוסו לחו"ל כשהם במצב של גלמים ויבקעו רק כשיגיעו ליעדם.

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תומכת בפרויקט במסגרת עידוד שימוש בטכנולוגיית גרעין שלא למטרות מלחמה. חברת "ביו-בי" גברה במכרז על חברה מספרד שביצעה את הפרויקט בבלקן בעבר.

"ביו-בי", העוסקת בפיתוח ובגידול אויבים טבעיים בחקלאות, זכתה במכרז בעקבות הצלחת פרויקט דומה שנעשה בסתיו האחרון. הזבובים יפוזרו לאורך מספר חודשים בשטחי הפרדסים שלאורך הגבול בין קרואטיה ובוסניה, והם צפויים לגרום לדחיקת הזבובים המזיקים מהפרדסים. כך יסייעו לחקלאים באירופה להשלים עונת גידול מוצלחת.

הפרויקט "ביו-פליי", מאבק בזבוב הפירות בשיטות ביולוגיות טבעיות מופעל בהצלחה בחקלאות הישראלית. במסגרתו מפוזרים פעמיים בשבוע עשרות מיליוני זבובים עקרים במטעים, פרדסים ושדות, בעיקר באזור חבל הבשור. עבודת הזבובים מאפשרת לחקלאים לצמצם את השימוש בחומרי הדברה רעילים, לשמור על הסביבה ועל בריאותם ולספק לצרכנים מוצר נקי יותר.