פרסום ראשון: כחלון מקדם הגבלת שכר הדירה

על פי הצעת החוק לשכירות הוגנת שמאמץ שר האוצר החדש, בעל דירה לא יוכל להעלות את שכר הדירה במשך 3-5 שנים. בתקופה הזו שכר הדירה יוצמד למדד או שיעלה בשיעור קבוע. במשרד כבר מקדמים את המהלך

מקדם הגבלת שכר הדירה. כחלון (פלאש 90 , יהונתן סינדל , מרים אלסטר)

פרסום ראשון: אחת המטלות של שר האוצר הנכנס משה כחלון היא הורדת מחירי הדיור ועליה הוא ייבחן, אך קודם לכן נראה כי הוא מתכוון לטפל במחירי השכירויות. במהדורה המרכזית פורסם הערב (שלישי) כי כחלון מקדם את החוק לשכירות הוגנת שיגביל את האפשרות להעלות את שכר הדירה. בדיונים שנערכו בצמרת האוצר הוחלט כי החוק יקודם במהרה בחודשים הקרובים וייתכן שאף יוגש לפני שתכנית הדיור תגובש במלואה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי החוק, בעל דירה לא יוכל להעלות את שכר הדירה לתקופה של שלוש עד חמש שנים. במהלך שנים אלה שכר הדירה יוצמד למדד או שיעלה ב-2% בשנה. בכנסת הקודמת נעשו ניסיונות להעביר את החוק על ידי ח"כ סתיו שפיר, והוא אף אומץ על ידי שר האוצר הקודם ח"כ יאיר לפיד, אולם המהלכים הללו לא הבשילו.

חוק שכירות עדיין אין, אבל צעד אחד כבר נעשה היום בתחום הדיור. ממשלת ישראל אישרה הבוקר בישיבתה הראשונה את בקשתו של שר האוצר כחלון להעביר את מינהל התכנון ממשרד הפנים אל משרד האוצר (לצורך העברת מנהל התכנון נדרשת השלמת מהלכי חקיקה שיובאו לכנסת בהקדם האפשרי). בנוסף אושרה העברתה של רשות מקרקעי ישראל ממשרד הבינוי והשיכון אל משרד האוצר.

השינוי המבני הזה סוכם במסגרת ההסכם הקואליציוני בין מפלגת כולנו לבין הליכוד. השר כחלון שם בראש סדר העדיפויות שלו את הטיפול במשבר הדיור בישראל, ולצורך כך ביקש לקדם את העברת הגופים הללו על מנת לאפשר תיאום רב מערכתי בין כלל הגורמים האחראים על תהליכי התכנון והבנייה בישראל.

"העברת רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון למשרד האוצר היא צעד ראשון במסע מורכב לטיפול במשבר הדיור", אמר כחלון. "אני שמח שממשלת ישראל בחרה לעסוק בנושא חשוב זה בישיבתה הראשונה ולאשר את אבני הדרך של הרפורמה".

בהכנת הידיעה השתתפה כתבת "גלובס".