חברת הדירוג Fitch אישררה את דירוג מדינת ישראל ברמה "A"

תחזית הדירוג לישראל הועלתה מ"יציבה" ל"חיובית" והתחזית על החוב במטבע מקומי נותרה "יציבה". הסיבות לאישרור הדירוג: הגירעון הממשלתי צפוי להיות נמוך משמעותית מהיעד השנתי ב-2013, וצפוי כי צופה כי הגירעון יעמוד על כ3.4% מהתוצר לעומת יעד שנתי של 4.3% וגירעון של 3.9%

אושרר דירוג האשראי לישרא (AP)

חברת הדירוג Fitch הודיעה היום (ו') כי אישררה את דירוג מדינת ישראל ברמה "A" והעלתה את תחזית הדירוג ל"חיובית". דירוג האשראי של ישראל לטווח ארוך במטבע חוץ מוגדר כעת ברמה "A" ובמטבע מקומי ברמת "A+". תחזית הדירוג על החוב במטבע חוץ הועלתה מ"יציבה" ל"חיובית" והתחזית על החוב במטבע מקומי נותרה "יציבה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחברת הדירוג הסבירו כי העלאת התחזית נובעת מכך שהגירעון הממשלתי צפוי להיות נמוך משמעותית מהיעד השנתי בשנת 2013. יחד עם זאת, Fitch צופה כי הגירעון יעמוד על כ-3.4% מהתוצר, לעומת היעד השנתי של 4.3% וגירעון של 3.9% בשנת 2012. התוצאות החיוביות נובעות משילוב של הידוק המשמעת הפיסקלית, ביצוע חסר של ההוצאה התקציבית והכנסות חד-פעמיות.

סיבה נוספת שהביאה את חברת הדירוג להעלות את התחזית ל"חיובית" היא ייצור הגז בישראל שהחל בצורה חלקה, ובמהלכו נמצאו תגליות חדשות והושגו הסכמות לגבי היצוא. הייצור אפשר את הפחתת יבוא האנרגיה ותרם לירידה של 0.8% תוצר בגירעון המסחרי במהלך עשרת החודשים הראשונים של השנה, למרות שההכנסות מגז נמוכות מאוד כרגע.

בנוסף, מוסדות ממשלתיים ומערכת חינוך חזקים ומפותחים הובילו לכלכלה מפותחת ומגוונת. מדדי ההון האנושי והתוצר לנפש גבוהים והסביבה העסקית מעודדת חדשנות. זו באה לידי ביטוי במספר רכישות של משקיעים זרים בסקטור היי-טק בשנת 2013.

בתגובה על אישרור הדירוג, אמר שר האוצר יאיר לפיד: "נמשיך ביישום מדיניות אחראית ומאוזנת ששמה במרכז את מעמד הביניים העובד ומחוללת צמיחה במשק".