באילו ערים אושרה ארנונה חריגה? ובאילו רשויות דווקא יורידו? הרשימה

בעוד הדיונים על יוקר המחיה נמשכים, מתברר כי בחלק מהמקומות בארץ נאלצים התושבים לפתוח עוד קצת יותר את הארנק. משרד הפנים אישר השנה לעשרות רשויות מקומיות להעלות את הארנונה באופן חריג. היכן מרגישים התייקרות והיכן הוזלה? הרשימה

עולה או יורדת? ארנונה (חדשות 2)

משרד הפנים אישר ל-62 רשויות מקומיות להעלות את הארנונה באופן חריג השנה - כך נחשף היום (שלישי) עקב דרישת איגוד לשכות המסחר. מדובר בלמעלה מ-50% מסך הבקשות שהגישו הערים השונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההעלאות החריגות של הארנונה הינן בנוסף להעלאת מס הארנונה בשיעור של 3.36% בשנת 2014 בשווי של כ-700 מיליון שקל, על פי הנוסחה האוטומטית הקבועה בחוק.

"בזמן בו הדיון הציבורי נסוב על יוקר המחיה ובתקציב המדינה ישנה התחייבות שלא להעלות מסים, הפקידות במשרד הפנים ממשיכה לאשר, ללא שקיפות, העלאות מס חריגות המוטלות על כלל הציבור בישראל", טוען עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר.

מי קיבל אישור ומי נדחה?

מהנתונים שהעביר משרד הפנים לאיגוד לשכות המסחר עולה כי מתוך 114 בקשות לארנונה חריגה לשנת 2014 שהוגשו למשרד הפנים, עד כה ניתנו 91 תשובות לרשויות השונות. מתוך הבקשות הללו, ל-62 רשויות אושרה העלאה מלאה או חלקית של מס הארנונה, ו-7 רשויות בקשתן אושרה אך אינה בעלת משמעות כספית.

4 רשויות שבקשתן נדחתה על הסף מסיבה טכנית: בת ים, טבריה, מרחבים, רמת גן

68 רשויות שבקשתן אושרה באופן חלקי: אורנית, אור עקיבא, אזור, אל בטוף, אליכין, אלקנה, אפרת, אריאל, אשדוד, אשכול, באר יעקב, ברנר, גדרה, גוש עציון, גן יבנה, גן רווה, דאלית אל כרמל, דבוריה, דימונה, הגליל העליון, הגליל התחתון, הוד השרון, הרצליה, טייבה, טירת הכרמל, יבנאל, יבנה, ירושלים, כפר יונה, להבים, לוד, לכיש, מבשרת ציון, מגדל העמק, מודיעין מכבים רעות, מזכרת בתיה, מטה בנימין, מיתר, מנשה, מעלה יוסף, מעלות תרשיחא, מצפה רמון, משגב, נתיבות, סביון, עומר, עמק המעיינות, עמק חפר, עמק יזרעאל, עמק לוד, ערד, קצרין, קרית טבעון, קרית שמונה, קרית אונו, קרית גת, קרית מלאכי, ראש העין, ראש פינה, ראשל"צ, רכסים, שדרות נגב, שדרות, שוהם, שומרון, שער הנגב, שפרעם, תל מונד.

7 רשויות שבקשתן או חלק ממנה אושרה ואינה בעלת משמעות כספית: הערבה התיכונה, כפר סבא, כרמיאל, מגידו, קרית אתא, בני שמעון, גני תקווה

3 רשויות שבקשתן אושרה באופן מלא: אלפי מנשה, יואב, שלומי

9 רשויות שבקשתן נדחתה במלואה: אכסאל, גבעתיים, דרום השרון, יסוד המעלה, מגילות, נס ציונה, פרדס חנה-כרכור, רחובות, רמלה

בין הערים להן אושרה העלאה חריגה של הארנונה ניתן למצוא את הוד השרון (כ-4.2 מיליון שקל), קריית מלאכי ושדרות (העלאה של כ-3 מיליון שקל לכל אחת), גדרה (כ-2.5 מ' ש'), סביון (כ-2 מיליון מ' ש') ועמק חפר (כ-1.9 מיליון מ' ש').

במקביל, משרד הפנים אישר למספר רשויות להפחית את הארנונה ובכללן לראשל"צ (הפחתה של כ-8 מ' ש'), אשדוד (כ-477,000 שקל) הרצליה (כ-60,000 שקל) ושוהם (כ-280,000 שקל).

מהנתונים שהעביר משרד הפנים לאיגוד לשכות המסחר עולה עוד כי רק 9 בקשות נדחו במלואן ובכלל זה בקשות של גבעתיים, רחובות, רמלה, נס ציונה, ופרדס חנה-כרכור. ל-4 רשויות נדחתה הבקשה מסיבות טכניות (בת ים, רמת-גן, טבריה, מרחבים).

כמו כן, טרם התקבלה החלטה לגבי 23 רשויות מקומיות, ביניהן עיריית באר שבע שהגישה בקשה להעלאה חריגה בהיקף של למעלה מ-20 מיליון ש' ועיריית חיפה ביקשה העלאה חריגה בהיקף של למעלה מ-68 מיליון ש'.