בדרך לשביתה כללית במשק?

הבוקר צפויים ראשי הסתדרות העובדים לאשר את ההודעה על סכסוך עבודה כללי במשק, לקראת השבתתו בעוד כשבועיים. בהסתדרות טוענים כי המהלך הארגוני מגיע במחאה על שכר המינימום הנמוך, תופעת עובדי הקבלן ושילוב אנשים עם מוגבלויות בשירות המדינה

"הניסיונות להידבר כשלו". ניסנקורן (פלאש 90, אורי לנז)

שלושה ימים לאחר שהוכרזה ההיערכות לשביתה כללית במשק, הבוקר (שלישי) יתכנסו יושב ראש ההסתדרות אבי ניסנקורן וחברי הנהגת ההסתדרות, וידונו על המהלכים הבאים של הארגון. במהלך הישיבה המיוחדת, צפויים חברי הנהגת ההסתדרות לדון בהכרזה על סכסוך עבודה כללי במשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במידה ובהסתדרות יאשרו את סכסוך העבודה, יוכל הארגון להשבית את המשק לחלוטין, בחלוף 15 ימים מיום ההכרזה על הצעד. לטענת ההסתדרות, הסיבה להכרזה הצפויה נובעת ממספר סיבות, שעיקרן "זלזול המדינה" בעובדים.

בין הסיבות שמנו בהסתדרות: "בושת שכר המינימום במדינת ישראל, התרחבות מדאיגה של תופעת עובדי הקבלן וזלזול המדינה באי החלה של צו ההרחבה בנושא תעסוקת אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה".

לדברי ניסנקורן, "כל הניסיונות להדבר עם הממשלה כשלו. מהלכי ממשלת ישראל הוכיחו לנו כי חוץ מקומבינות על גב העובדים החלשים לא הוצע שום פתרון אמיתי".

"לא אתן יד לקומבינות שמרחיבות את הפערים ומאלצות אלפי משפחות לחיות בשכר משפיל שאינו מאפשר קיום בכבוד", הוסיף ניסנקורן. "אני מציע לשרי הממשלה לנסות ולהתקיים מ-4,300 שקלים במשך חודש אחד בלבד".

האם גם המורים ישבתו?

נוסף לכך, גם יו"ר הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, צפוי להכריז הבוקר על סכסוך עבודה כללי בהסתדרות המורים, בשל סוגיית עובדי הקבלן. סכסוך העבודה יכלול את כל המורים החברים בהסתדרות המורים.

ניסנקורן מנסה כבר תקופה ארוכה לקדם את העלאת שכר המינימום, כאשר לאחרונה הוא קיבל רוח גבית ממספר גורמים, במשק ובממשלה. בנוסף, מזה שבועות ארוכים מתנהלים סכסוכי עבודה במספר חזיתות, בין היתר בשירות המדינה, בביטוח לאומי ובמספר חברות ממשלתיות.