טייסי אל על שבתו - טיסות נדחו

טייסי החברה, שזועמים על כוונת ההנהלה לשנות את תנאי העסקתם ואת גיל הפרישה, החליטו שלא להתייצב לשלוש טיסות הלילה. ההנהלה פנתה לבית הדין לעבודה שהוציא צו שימנע ביטולים נוספים‎. גורמים בחברה טענו כי "הטייסים התחזו לחולים", אך בוועד האשימו בתגובה את ההנהלה בפגיעה בעובדים

ארכיון (יונתן בייסקי)

זמן קצר לאחר שהחלה השביתה האיטלקית של טייסי אלעל, הורה הערב (שני) בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב לעצור את העיצומים. עם זאת, שלוש טיסות שנדחו עם פתיחת השביתה אכן ימריאו רק מחר בבוקר, במקום הלילה. בוועד טייסי אל על מחו: "אנחנו לא שובתים, זו דמגוגיה על גבם של הנוסעים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שופט בית הדין ד"ר יצחק לובוצקי נעתר לבקשת החברה ונתן צו ארעי האוסר על טייסי החברה לנקוט עיצומים מכל סוג שהוא, וזאת עד להחלטה אחרת. מחר בבוקר בשעה 10:00 צפוי להיערך דיון במעמד הצדדים.‎

העיצומים שהפתיעו הערב את הנהלת החברה והנוסעים, החלה מבלי שהוכרז סכסוך עבודה כחוק. "לצערנו ציבור הטייסים באל על פתח בשביתה פראית, לא חוקית, במטרה ללחוץ על הנהלת החברה לקבל את כל דרישותיהם", נמסר מהחברה. גורמים בחברה טענו כי הטייסים "התחזו לחולים"

בעקבות חוסר ההיענות של הטייסים לבצע טיסות, נאלצה החברה מוקדם יותר הערב לדחות שלוש טיסות לילה למחר בבוקר: טיסה 075 להונג קונג, טיסה 027 לניוארק וטיסה 001 לניו יורק. למרות הפסקת השביתה, שלוש הטיסות שכבר נדחו ייצאו רק מחר.

נותרו על הקרקע, ארכיון (חדשות 2)

הנוסעים זועמים: "זו חוצפה"

כמה ממאות הנוסעים שכבר ארזו מזוודות ונאלצו לשנות את התוכניות פנו לחברה בעמוד הפייסבוק על מנת להביע את מחאתם. "זו פשוט הפקרות", כתב אחד מהם. "איך נסביר את האיחור ליעד, מי יפצה אותנו על מה שאנחנו נאלצים לעבור". נוסעת נוספת כתבה: "דחיתם את הטיסה ביותר מ-10 שעות, לפחות שתהיה לכם ההגינות להציב מענה טלפונים כדי לספק לנו פתרונות, זו פשוט חוצפה".

באל על ענו ללקוחות הזועמים: "ראשית אנו מצרים על אי הנוחות שנגרמה עקב שביתת הטייסים הלא חוקית שהחלה היום. חברת אל על פנתה הערב לבית הדין לעבודה בבקשה להורות לנציגות העובדים בחברה להפסיק את העיצומים והשיבושים הבלתי חוקיים בהם נקטו טייסי החברה. אנו פועלים להביא את הנוסעים ליעדם בהקדם האפשרי ולמצוא להם חלופות".

הסיבה לשביתת הפתע של הטייסים הייתה שינוי תנאי ההעסקה וגיל הפרישה.‎ בסוף השבוע נכנסו לתוקף התקנות החדשות של רשות התעופה האזרחית לפיהן טייסים מעל גיל 65 לא יכולים יותר לטוס, ולכן עשרות טייסים בחברות תעופה ישראליות לא יכולים להמשיך בעבודתם‎.

מוועד טייסי אל על נמסר בתגובה: "טייסי אל על לא שובתים - זו דמגוגיה זולה של הנהלת החברה על גבם של הנוסעים. הנהלת אל על שותפה לקרקוע של 23 טייסים מיום חמישי שעבר. התוצאה היא שיש מחסור חמור בטייסים. בצי 777, למשל, יש מחסור של 25% בקצינים ראשונים. טייסי אל על ממשיכים וימשיכו לתת כתף עד כמה שניתן, על אף אמירות וטענות חסרות שחר וטעם".

גורמים באל על טוענים בתגובה כי החברה התכוננה מבעוד מועד להחלטה של הרשויות בארה"ב ובאירופה לפיה טייסים מעל גיל 65 לא יוכלו לנחות בשטחן, וכבר לפני כשנה פתחו קורס להכשרת טייסים נוספים, כך שכיום לא קיים כל מחסור.