התקציב המלא: על מה הולך הכסף שלנו?

ספר התקציב שיעלה הערב להצבעה הוגש לעיון חברי הכנסת. 2 מיליארד שקל הולכים למשרד רה"מ ו-60 מיליון ללשכת הנשיא. חלקם מתחו ביקורת על כך שאין מספיק זמן לעיין במאות העמודים כדי להעלות הסתייגויות. "זו ההצבעה החשובה ביותר שנבחרי הציבור נדרשים להכריע בה", אמרה שלי יחימוביץ'

ההצבעה על התקציב - כבר הלילה. נתניהו ולפ (רויטרס, AP)

תקציב המדינה לשנת 2015 הוגש הבוקר (ב') לעיון חברי הכנסת, שיצטרכו להצביע עליו בקריאה ראשונה כבר הלילה ומתלוננים שלא ניתן להם זמן נאות לקרוא את ספר התקציב.

- הצעת התקציב המלא שתעלה הערב להצבעה

כפי שניתן לראות בהצעת התקציב המצורפת, תקציב משרד ראש הממשלה יעמוד על כ-2 מיליארד שקלים. התקציב כולל 167 מיליון שקלים ל"השלמת טיפול במפוני ההתנתקות", וכן 8.8 מיליון שקלים להוצאות שכר. 46.7 מיליון שקלים ילכו לתמיכה בארגוני הנצחה ועוד 16.8 מיליון שקלים לרבנות הראשית.

תקציב לשכת נשיא המדינה יעמוד על כ-60 מיליון שקלים, מתוכם 3.3 מיליון שקלים לנשיאים לשעבר. תקציב הכנסת יעמוד על 667 מיליון שקלים, מתוכם 63.3 מיליון שקלים לשכר הח"כים ו-424 מיליון ל"פעולות הכנסת".

תקציב האוצר - כ-2 מיליארד שקל

תקציב משרד האוצר יעמוד על כ-2 מיליארד שקלים, מתוכם 1.6 מיליארד שקלים לרשות המסים.

במשרד הפנים יוציאו 62.6 מיליון שקלים על שירותי דת ללא-יהודים, עוד 59 מיליון לשירותי דת שוטפים ו-3.6 מיליון לפיתוח מבני דת. הרשות למאגר הביומטרי תתוקצב ב-18.6 מיליון.

במשרד לביטחון פנים, עם תקציב של 14.2 מיליארד שקלים, יקצו יותר מ-3 מיליארד ל"קניות". תקציב המשטרה יעמוד על 9.8 מיליארד שקלים.

ההוצאות בגין תשלומי פנסיה יעמדו על 14.5 מיליארד שקל, מימון מפלגות - 144 מיליון ו-1.6 מיליארד שקל יוקצו למעבר בסיסי צה"ל לנגב. תקציב הביטחון יעמוד על 52.5 מיליארד שקל.

תקציב החינוך יעמוד על 47 מיליארד שקל. מתקציב זה יוקצו כחצי מיליארד שקל למוסדות תורניים, מיליארד שקל לחינוך החרדי העצמאי, עוד חצי מיליארד למעיין החינוך התורני ו-43 מיליון שקל ל"תרבות יהודית".

בתקציב נכללים גם תשלומי ריביות של כ-40 מיליארד שקל בגין חובות המדינה.

"הצבעה מסוכנת". יחימוביץ' (ערוץ הכנסת)

תומר אביטל, מוביל מיזם "מאה ימים של שקיפות", שהעלה את קבצי התקציב לפייסבוק, התייחס לזמן הקצר שעומד לרשות חברי הכנסת לעיין בתקציב לפני שיידרשו אשרו. ״לרשות הח״כים כמה דקות כדי להבין במה מדובר לפני שיאשרו את התקציב בקריאה ראשונה, ואז כמה שבועות כדי לאשררו בשלישית״, טען אביטל.

לדבריו, "זו עוד סיבה לחולשת הכנסת והסתמכות הח״כים על לוביסטים ופקידים שהאינטרס שלהם לא חופף לזה של הציבור הרחב״. בזמן הקצר הזה, מסביר אביטל, "יעטו עליהם אינסוף גורמים שינסו לשכנע אותם שהשינויים שהם מעוניינים להזריק לתקציב הם הנחוצים ביותר. למול הצבאות הללו המדינה מעניקה להם בסך הכול שני יועצים פרלמנטאריים מותשים ומחלקת מחקר מצומצמת".

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) פנתה ליושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין ומחתה על הזמן הקצר שעומד לרשות הח"כים לעיין בספר התקציב. "התקציב מורכב מעשרות ספרים ומדובר באלפי עמודים, זהו מסמך מורכב ביותר, שקריאה ראשונית בלבד בו דורשת לפחות שבוע", טענה יחימוביץ'. בחשבון הפייסבוק שלה כתבה הבוקר: "חידה מטרידה: למי מ-120 הח"כים יש סורק ביוני במוח שיכול לקרוא אלפי עמודים ועשרות אלפי סעיפים תוך שעה ולהצביע בעדם או נגדם?"

יחימוביץ' המשיכה וטענה כי ספר התקציב "משמעותו לחיי המדינה ואזרחיה היא דרמטית, זו ההצבעה החשובה ביותר שנבחרי הציבור נדרשים להצביע לגביה". הצבעה כזו, לדבריה, היא "מסוכנת, חסרת אחריות והיא מעילה באמון הציבור, תסתכלו טוב טוב היום על הח"כים שמרימים את ידם בעדו ותשאלו אותם איך הם מעזים".

גם חברת הכנסת מרב מיכאלי התייחסה לנושא בעמוד הפייסבוק שלה. "מעבר לזה שזה תקציב רע, הוא היה צריך להיות מוגש לכנסת לפני שבועיים".