כך ישפיעו הרפורמות הכלכליות של הממשלה הבאה על הכיס של כולנו

הממשלה ה-34 עדיין לא קמה, אבל כבר ברור שהתכניות הכלכליות שהיא תקדם ישפיעו על הכיס של כולנו: החרדים יובילו לעלייה בקצבאות הילדים, דרעי יבקש מע"מ אפס על מוצרי יסוד, כחלון יקדם שורה של רפורמות בהן הגדלת קצבאות הזקנה - והעלאת מס הרכש על דירות להשקעה. כך ישפיעו התכניות על הכיס של אזרחי ישראל

הממשלה החדשה עוד לא החלה לכהן, ונראה ששורת הרפורמות המתוכננות עומדת להשפיע על הכיס של כולנו בקרוב מאוד: השינויים שייכנסו לתוקף בחודשים הקרובים ישפיעו על חשבון העובר ושב של רבים מאזרחי ישראל ובמגוון תחומים - מקצבאות הילדים, דרך מע"מ אפס על מוצרי יסוד - ועד לרפורמות בדיור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השינוי המרכזי יהיה עלייה בקצבאות הילדים שיעלו בכשני מיליארד ושש מאות מיליון שקלים - כפי שהוסכם במסגרת ההסכם הקואליציוני שנחתם עם יהדות התורה. במסגרת ההעלאה, משפחה בה יש ילד אחד תקבל 175 שקלים במקום 140 כיום, משפחה בעלת שני ילדים תזכה ל-438 שקלים במקום 280 כיום.

משפחה עם שלושה ילדים תזכה להעלאה משמעותית יותר - ותקבל 701 שקלים מדי חודש במקום 420 כיום, משפחה עם ארבעה ילדים תקבל כבר 964 שקלים - ואילו משפחה עם חמישה ילדים תזכה לקצבה חודשית של 1139 שקלים. התשלום החדש יהיה בתוקף מיום הקמת הממשלה - ויועבר רטרואקטיבית עם אישור התקציב.

שר הכלכלה המיועד אריה דרעי רוצה לרשום לעצמו הישג ולממש את הבטחת הבחירות שלו - מע"מ אפס על מוצרי מזון בפיקוח. דרעי הציב את הסעיף הזה כתנאי להצטרפות לממשלה. נתניהו הסכים, אבל עדיין לא ברור האם הסעיף הזה ימומש ואם כן, כיצד הוא יבוצע.

הרפורמות של כחלון: העלאת מס הרכישה תוביל לירידת מחירים?

ואילו שר האוצר הבא כחלון מעוניין לממש שורה של רפורמות: יישום מסקנות ועדת אלאלוף למלחמה בעוני, הגדלת קצבאות הזקנה והעמקת מס ההכנסה השלילי שיביא לתוספת הכנסה לבעלי הכנסה נמוכה. רפורמה שתשפיע גם היא על הכיס של מאות אלפי משפחות היא זו של המיסוי בנדל"ן - זאת במטרה לצנן את הביקושים של משקיעים בשוק.

העלאת מס הרכישה תטלטל את שוק הדיור (פלאש 90, משה שי)

בהסכם הקואליציוני נקבעה עלייה דרמטית של מס הרכישה על דירות להשקעה וההערכה היא שהמס יעלה מ-5-10% כיום לכ-20%. גורמים באוצר מציעים להטיל מס של 10% על הכנסות משכר דירה למשקיעים כבר מהשקל הראשון - ולהנמיך את תקרת הפטור ממס שבח.

לדוגמה, אם מדובר בדירה ששוויה מיליון שקלים וחצי - וזוהי דירה ראשונה שנרכשת, לא משלמים עליה היום מס רכישה. אם מדובר בדירה שנייה, המיועדת להשקעה, משלמים עליה מס רכישה בשווי 78,379 שקלים. לאחר השינוי, אם אכן יועלה המס לרמה של 20%- ישלמו עליה 300 אלף שקלים מס - כמעט פי ארבעה.

מקורבי כחלון מאמינים בתכנית, זאת למרות שהקבלנים מזהירים מכך שהצעד יוביל לעליית מחירים. לטענתם, עד שהיוזמה תיכנס לתוקף, תהיה נהירה של משקיעים לשוק וזה יוביל לעליית מחירים. אחרי כניסת ההסכם לתוקף - אותה עליית מס 'תגולגל' אל מי ששוכר את הדירות - וזה יפגע בזוגות הצעירים.