בגלל בירוקרטיה: יישובי עוטף עזה לא קיבלו את הכסף שהובטח

350 מיליון שקלים שהובטחו לפני חודשיים ליישובי עוטף עזה לצורכי ביטחון טרם התקבלו. במשרד האוצר הטילו את האחריות על ועדת הכספים, שם אמרו כי הם ממתינים להבהרות מהמשרד. ראש מועצת אשכול מתריע: "בשל פוליטיקה ובירוקרטיה מסכנים את התושבים"

נפילה בעוטף עזה. ארכיון (חדשות 2)

איפה הכסף? עם סיומו של מבצע "צוק איתן" לפני כחודשיים הבטיחה ממשלת ישראל להעביר כסף ליישובי עוטף עזה, אך מתברר כי הכסף טרם הועבר. הסיבה: טרם נקבע מועד לדיון בוועדת הכספים. הסכום העומד על הפרק הוא 350 מיליון שקלים שנועדו לממן מרכיבי ביטחון שונים ביישובים כמו שדרוג הגדרות, כבישי ביטחון, תאורה היקפית, מיגון בשטחים פתוחים, שיפוץ מקלטים לשימוש צוותי החירום ועוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מדובר על כספים המיועדים לשמירה על ביטחון התושבים שעברו בגבורה את מבצע 'צוק איתן' ונדרשת הכנה ומוכנות של היישובים לקראת כל תרחיש עתידי באזור", אמר הבוקר ראש מועצת אשכול חיים ילין. לדבריו, הפוליטיקה והבירוקרטיה לא יכולים להמשיך לסכן את התושבים.

"אנחנו דורשים שכספים אלו יועברו מידית לוועדת הכספים כך שיהיה אפשר לבצע את הפרויקטים הביטחוניים למען ביטחון תושבי עוטף עזה", הוסיף. במשרד האוצר אמרו הבוקר לחדשות 2 Online כי בקשה בנושא הועברה לוועדת הכספים, אך טרם נקבע מועד לדיון.

גם בוועדת הכספים אישרו כי לא נקבע מועד לדיון. לדבריהם, ישנה בקשה תקציבית של 1.85 מיליארד שקלים - מתוכה 1.5 מיליארד שקלים לביטחון ו-350 מיליון שקלים ליישובי הדרום - אך תקציב זה אמור להגיע על ידי קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה.

חיים ילין וראש הממשלה נתניהו (חיים צח, לע"מ)

"יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) פנה לאוצר ולממשלה בדרישה לוודא שההעברה לביטחון לא תהיה על חשבון המשרדים החברתיים, כפי שהוא כבר עשה בהעברה קודמת לביטחון", ציינו בוועדה, שם ממתינים לטענתם להבהרות האוצר ולבקשה תקציבית שלא תכלול פגיעה בתקציבים חברתיים.

"הוועדה עושה כל שביכולתה לסייע ליישובי הדרום ועוטף עזה ואתמול אף אישרה הטבות של מענקים במיליוני שקלים והקלות על עסקים ותעשייה בדרום", הוסיפו. "יחד עם זאת, מאחר שכרכו את הסיוע לדרום עם התוספת לביטחון, הוועדה לא מוכנה לפגוע בשל כך בתקציבים חברתיים, כלומר לתקן ולסייע במקום אחד ולפגוע קשה במקום אחר. יו"ר הוועדה סלומינסקי דוחק באוצר על-מנת להביא את הבקשה התקציבית ללא הפגיעה בתקציבים החברתיים בהקדם האפשרי". בוועדת הכספים הוסיפו עוד כי הדיון בנושא יתקיים ככל הנראה בשבוע הבא.

במקביל, הבוקר נודע כי שר הפנים חתם על תקנות הנחה נוספת בארנונה לתושבי שדרות ועוטף עזה. המשמעות: 15% הנחה. על פי התקנות ייהנו תושבי שדרות ועוטף עזה מהנחה בשיעור כולל של 45% למגורים ו-39% לתעשייה, מסחר, שירותים, משרדים, מלאכה וחקלאות. שיעור הנחה זה גבוה ב- 15% משיעור ההנחה שהוקנה לשדרות ויישובי עוטף עזה עד כה, והוא יעמוד בתוקפו בשנות הכספים של 2014 ועד 2016.