דיווח: בנק לאומי במוקד חקירת מס אמריקנית

גורם אמריקני טען כי גוף פיננסי מפקח בארה"ב חוקר האם הבנק הישראלי סייע לאזרחים אמריקנים להעלים מס. על פי הדיווח, הבנק נדרש לשלם למעלה מ-300 מיליון דולרים ונמצא במגעים להגיע לפשרה

בנק לאומי, ארכיון (מרים אלסטר, פלאש 90)

בנק לאומי בתסבוכת בינלאומית? סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה הבוקר (רביעי) כי הרשויות בארה"ב דורשות מהבנק הישראלי - השני בגודלו בארץ - יותר מ-300 מיליון דולרים בפרשת מס חדשה. גורם המקורב לדיונים מסר לסוכנות הידיעות כי הרגולטור הפיננסי בניו יורק בוחן האם הבנק סייע לאזרחים אמריקנים להעלים מס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, הבנק מנהל מגעים בתקופה האחרונה עם הרשויות האמריקניות על מנת להשיג פשרה בחקירה. מחלקת השירותים הכספיים של ניו יורק, המנהלת את החקירה, דורשת להפעיל עונשים נגד גופים בנקאיים ברחבי העולם ששימשו להעלמת מסים של אזרחים אמריקנים, ובהם בנק לאומי.

דרישת הקנס האמריקנית נובעת מהמבנה הכלכלי של סיכומי הבנק הישראלי עם לקוחותיו: לדברי הגוף המפקח הניו-יורקי, מדובר בהסכמים "מזעזעים" לדברי המקור האנונימי. ההערכה כעת היא שבנק לאומית השתמש בהסכמי הלוואות על מנת לאפשר ללקוחות לחמוק מתשלום מס ובמקביל לזכות בגישה לכספים.

על פי הדיווח, טרם הושגה הסכמה בין בנק לאומי לבין הגוף המפקח, וגורמים מטעם הבנק לא הגיבו לידיעה עד כה. בחודש יוני האחרון דיווח הבנק כי הושג סיכום עקרוני מול מחלקת המשפטים האמריקנית בנוגע לתשלומי מס על חשבונות של לקוחות הבנק בשוויץ, לפיו הבנק ישלם 238 מיליון דולרים.