שוב: שביתה פתאומית בנמל חיפה

בפעם השנייה בתוך שלושה שבועות השביתו עובדי נמל חיפה את העבודה באחד משערי הכניסה החשובים של ישראל - ללא התרעה. ההשבתה מתבצעת במקביל לטקס הנחת אבן פינה לנמל הדרום החדש באשדוד, שבו ישתתפו הבוקר ראש הממשלה נתניהו ושרי האוצר והתחבורה

שביתת פתע. נמל חיפה (רויטרס)

בעוד ראש הממשלה ושר התחבורה מתכוננים לטקס הנחת אבן הפינה לנמל הדרום החדש באשדוד, שמוקם במסגרת הרפורמה בנמלים, ועד עובדי נמל חיפה מנסה לקלקל את החגיגה והודיע הבוקר (שלישי) בפתאומיות כי הפעילות בנמל תושבת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוועד הודיע כי החל מהשעה 09:30 הוא יפתח בשביתה, במחאה על הרפורמה שמובילים נתניהו וכץ, שאמורה בסופו של דבר להוביל להקמת נמלים מתחרים בנמלים הקיימים, במטרה להפחית את עוצמת ועדי העובדים וייעל את התעבורה הימית, דרכה עובר הרוב המכריע של הייבוא והייצוא בישראל.

מקורבים לועד העובדים אמרו כי הסיבה לשביתה היא ש"למרות דרישת בית הדין האזורי לעבודה מהמדינה להיכנס למשא ומתן על עתידן של חברות הנמלים, לא התקיימה ישיבה אחת עד לרגע זה. המדינה מתעלמת באופן מכוון מהעובדים וממשיכה בהקמת הנמלים החדשים במלוא המרץ".

ההסתדרות: השביתה - חלק מסכסוך עבודה

אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אמר הבוקר כי "השביתה היא חלק מסכסוך עבודה שהוכרז כדין בעקבות רצון המדינה לבצע הנפקה חד צדדית ללא הסדרת זכויות העובדים".

לא מדובר בשביתת הפתע הראשונה בנמל. רק לפני שלושה שבועות הושבתה בפתאומיות העבודה, לאחר שוועד העובדים הודיע כי "המשא ומתן בינם לבין ההסתדרות והמדינה בדבר עתידם הכלכלי והתעסוקתי לוט בערפל".

"המדינה מקדמת הקמת נמלים חדשים בבעלות פרטית, אבל נמנעת מלנהל משא ומתן על עתידם התעסוקתי ופיתוח הנמלים הקיימים", פרסם ועד העובדים הודעה בהשבתה הקודמת, שאירעה בתחילת החודש.

בעקבות השבתת העובדה, השתרך אז מחוץ לכניסה לנמל חיפה תור ארוך של משאיות שהיו בדרכן לפריקת או לטעינת סחורות. אחד הנהגים סיפר: "אנחנו ממתינים; אומרים שיש עיצומים אבל אני לא יודע מה בדיוק קורה. היבואן שאני עובד עבורו 'יודע' בדיוק כמוני".