לפיד קיבל את מסקנות ששינסקי: "אל תהלכו אימים, אין סיבה לפטר עובדים"

שר האוצר יאיר לפיד קיבל את מסקנות ועדת ששינסקי 2, שהוקמה בעקבות ביקורת על משפחת עופר כי אינה משלמת מספיק מס למדינה בעבור משאבי טבע. "יכולתם של המפעלים להרוויח, ולהרוויח יפה לא תיפגע", הבטיח לפיד בעקבות המסקנות על גובה המס לחברות

ועדת ששינסקי הגישה היום (שני) לשר האוצר יאיר לפיד את מסקנותיה הסופיות, לאחר שבחנה את מדיניות משאבי הטבע בישראל ונטל המס הראוי על הפקת נפט וגז טבעי. "המלצות וועדת שישינסקי מדברות על הרווחים שמעבר", אמר שר האוצר לפיד בדיון עם חברי הוועדה. הוא הבטיח: "יכולתם של המפעלים להרוויח ולהרוויח יפה לא תיפגע. אני מודע לניסיונות להלך אימים, אין סיבה לפטר אף עובד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיון התייחס לפיד שוב גם לסוגיית יוקר המחייה ואמר: "המלחמה ביוקר המחייה היא המלחמה העיקרית שלנו, אנו לא נהסס לבצע צעדים אגרסיביים שלא נעשו עד כה".

ועדת ששינסקי 2 היא ועדה ציבורית שהקים שר האוצר יאיר לפיד בעקבות הביקורת לפיה משפחת עופר, שבבעלותה חברת כימיקלים לישראל, לא משלמת מספיק מס למדינה בעבור משאבי הטבע מים המלח שהיא כורה, בעיקר אשלג.

כעבור זמן קצר, הגיבה היום חברת כיל למסקנות הוועדה. "ההמלצות מטילות על כיל את המיסוי הגבוה בעולם", מסרה החברה. "תוצאתו הבלתי נמנעת היא מכה קשה לפעילות כיל בארץ, לאלפי המשפחות בנגב המתפרנסות ממפעלי החברה ולכלכלת הנגב כולה".‎

לפני חצי שנה הגישה הוועדה את המלצותיה. בכי"ל זעמו ואמרו כי הן לא מידתיות ואיימו כי אם ייושמו המסקנות, הם יסגרו מפעלים בדרום, וככתוצאה מכך יפוטרו מאות עובדים. עקב כך, הוועדה בחנה שוב את מסקנותיה הסופיות.

בעקבות הלחץ של החברה - המסקנות מותנו

אתמול פרסמנו לראשונה במהדורה המרכזית כי בעקבות לחץ של חברת כימיקלים לישראל, המסקנות הסופיות של הוועדה מותנו וכתוצאה מכך תשלם החברה למדינה כ-10 מיליון שקלים פחות.

מהנתונים עולה כי המס על רווחי היתר של החברה: על פי המלצות הביניים עמד על 42%, ולפי ההמלצות הסופיות יעמוד על 25-42%. התמלוגים, על פי המלצות הביניים, עומדים על 10% ועל פי ההמלצות הסופיות יעמדו על 5% בלבד. חלקה של המדינה ברווחים על פי המלצות הביניים עמד על 53% ועל פי ההמלצות הסופיות יעמוד על 48%.

סך כל הרווחים למדינה על פי המלצות הביניים עמדו על 500 מיליון שקלים, ועל פי ההמלצות הסופיות יעמדו על 400 מיליון שקלים בלבד.