מה רמי לוי, יעקב הלפרין ואבי כ"ץ היו עושים במקום לפיד?

מחירי המזון הגבוהים בארץ לצד מחירי הדיור עוררו מחדש את הדיון על יוקר המחייה ועל הגירה מישראל. שאלנו לעצתם של שלושה אנשים שהצליחו "לנפץ" שווקים ולהוריד מחירים - אילו היו שרי האוצר, מה הם היו עושים כדי להקל על הצרכן. אז מי בעד הורדת המע"מ ואיך רמי לוי היה מכסה את הגירעון?

על רקע עליית המחירים הנמשכת ו"מחאת ברלין", כינסנו לדיון מיוחד שלושה אנשי עסקים שהצליחו להוריד מחירים כנגד כל הסיכויים - רמי לוי הוריד מחירים בתחום הקמעונאות, יעקב הלפרין מחנות האופטיקה המוכרת הפחית את עלויות המשקפיים, ואבי כ"ץ ייסד את "קופיקס" והביא לישראל את בשורת הקפה המוזל. אז איך הם היו מטפלים ביוקר המחייה ומשבר הדיור?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחד השינויים המרכזיים שהציעו השלושה הוא הקלה בבירוקרטיה: "האקלים העסקי הוא בלתי אפשרי - אם אתה רוצה לפתוח עסק קטן, אתה צריך 15 גופים ואם אתה מביא מוצרים צריך אישורים גם ממשרד הבריאות, גם ממכון התקנים וגם ממשרד הכלכלה", טען כץ. לדבריו, שר האוצר יכול לכנס את מנכ"לי המשרדים כדי "להוציא עשר תקנות ולשנות את המדינה". גם הלפרין סבור כי "אין פעולה שהולכת בקלות בישראל - כל דבר הוא מדורי גיהנום".

עוד בעיה לדעתו של הלפרין היא כי ישנם מספר מונופולים ששולטים בסדר יומו של האזרח הישראלי - "ממשחת השיניים בבוקר ועד המצעים בלילה, הכל זה מונופול אחד גדול שמישהו מתדלק אותו - לוביסטים או חבר שלוחץ יד לחבר, ומי שמשלם את המחיר זה אנחנו".

"הורדת הקרקע למחיר אפסי תשחרר את הפקק שנוצר"

לעומתם, רמי לוי טוען כי הפתרון למשבר תלוי בעיקר במסים שמשלמים אזרחי ישראל: "אם את מרוויחה 15 אלף שקלים ברוטו, את משלמת 5,000 שקלים מס. על עשרת אלפים השקלים שנותרו לו יהיו לך עוד מסים שיגיעו ל-50%, וזה יוקר המחייה - כל הכסף שלך שווה שליש. אני לא הייתי מעלה את המע"מ בלחיצת כפתור, אלא עושה את ההיפך ומוריד את המסים כדי להקל על העסקים. כך הם יצמחו, ייצרו יותר מקומות עבודה, ירוויחו יותר וגם ישלמו יותר מס".

בנוגע למשבר הדיור, אף אחד מבעלי העסקים היצירתיים לא חושב שחוקים מסוג מע"מ אפס יסייעו בנושא. לדבריהם, רק שיווק קרקעות נרחב יוזיל את העלויות. "אני הייתי מוריד את הקרקע למחיר אפסי כדי לשחרר את הפקק הזה", אמר הלפרין, וכ"ץ חיזק את דבריו: "80% או 90% מהקרקעות שייכים למדינה ולשר האוצר. הוא רק צריך להורות לפקידים להוציא מאה אלף יחידות דיור לשוק וזהו. הפתרון על השולחן ולא מרימים אותו".

על אף השיח הציבורי בנושא ההגירה, שלושת אנשי העסקים דווקא סבורים שבעתיד הקרוב הצרכן הישראלי ישנה את תמונת המחירים. "בעוד עשר שנים עם ישראל יחכים ויעלה על מנהיגיו", טוען הלפרין, ולוי מוסיף כי "הצרכן יבין בכוח למה קשה פה ולא יברח לברלין, אלא יישאר ויתקן את כל מה שצריך".