בנק ישראל: ירידה נוספת בהיקף המשכנתאות

בחודש ספטמבר דיווחו הבנקים על ירידה נוספת בהיקף ההלוואות לרכישת דירות. בין החודשים יולי וספטמבר "התכווץ" שוק המשכנתאות, הממתין להכרעה בנוגע לחוק מע"מ אפס, בכמיליארד שקלים

הנתון הנמוך מזה חמישה חודשים (חדשות 2)

שוק הדירות בהאטה נוספת: בנק ישראל פרסם היום (ראשון) נתונים על סך ביצועי המשכנתאות - היקף ההלוואות שניתו לדיור - בחודשים האחרונים. על פי הנתונים, היקף המשכנתאות ירד במיליארד שקלים בין החודשים יולי לספטמבר, בו נרשם הנתון הנמוך ביותר מאז תחילת השנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הנתונים, סך המשכנתאות שניתנו בחודש ספטמבר עמד על 3.9 מיליארד שקלים - הנתון הנמוך ביותר מאז חודש ינואר. בחודש אוגוסט, לשם השוואה, לקח הציבור הלוואות לדיור בסך 4.1 מיליארד שקלים ובחודש יולי עמד הנתון על 4.9 מיליארד שקלים.

היקף המשכנתאות בחודש ספטמבר האחרון נמוך בכ-300 מיליון שקלים מהנתון הממוצע בשנה האחרונה, שעומד על 4.2 מיליארד שקלים. בבנק ישראל הדגישו כי הנתונים מתבססים על הדיווח החודשי של הבנקים למפקח על הבנקים. כמו כן נמסר כי הנתונים אינם כוללים "מחזורים" של הלוואות בתוך אותו בנק בו ניתנה ההלוואה המקורית.

בשבוע שעבר אישרה הממשלה את תקציב המדינה לשנת 2015. התקציב, שיובא בקרוב לאישור הכנסת, כולל את חוק מע"מ אפס של שר האוצר לפיד, במסגרתו יוענק פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה ששירתו בצה"ל. היקף הצעת החוק עומד לפי ההערכות על לפחות שלושה מיליארד שקלים, אך למרות הביקורת הציבורית הדגיש שר האוצר כי לא ייסוג ממימוש היוזמה. ראש הממשלה נתניהו הודה בריאיון לחדשות 2 כי הוא "אינו מתלהב" מהיוזמה.