שרי הממשלה אישרו את הצעת התקציב לשנת 2015

לאחר דיון שנמשך כ-10 שעות, מרבית השרים הצביעו בעת הצעת התקציב לשנה הקרובה. במהלך הדיון מתחה נגידת בנק ישראל ביקורת על התקציב שטענה כי הגירעון עלול לגדול מעבר לגבול שעליו הוסכם

הממשלה אישרה התקציב, ארכיון (Marc Israel Sellem/Flash90)

סוף למשבר התקציב בממשלה: בתום דיון מרתוני שנמשך כעשר שעות, אישרו הלילה (רביעי) רוב השרים את הצעת התקציב לשנה הקרובה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתום הדיון הארוך הצביעו השרים בעד התקציב, למעט השר להגנת הסביבה עמיר פרץ שהיה היחיד שהביע את התנגדותו. התקציב אושר לאחר שנציגי האוצר הסכימו לביטול צמצום מתוכנן בהטבות המס ליישובי קו העימות. כמו כן, בשעות הערב הסכימו שר הפנים הפורש גדעון סער ושר האוצר יאיר לפיד על ביטול העלאת מחירה של אגרת הוצאת הדרכונים שתוכננה אף היא במסגרת התקציב.

"אני מתכוון להיאבק נגד התקציב פרלמנטרית וציבורית ולגלות אחריות קולקטיבית בדיוק כמו שגילו שרי הקבינט בזמן המלחמה", הבהיר השר עמיר פרץ, שהתנגד להצעה מאחר ולא כלול בה סעיף הנוגע לעלאת שכר המינימום במשק. "אדרוש את הכנסת הסעיף מאחר הוכח כי הוא מעודד צמיחה מגדיל צריכה ואת הכנסות המדינה".

בהמשך פנה השר פרץ לראש הממשלה נתניהו, וטען כי מי ששילמו את המחיר הקיצוצים וההחלטות שהתקבלו על ידי האוצר הן האוכלוסיות החלשות שלדבריו "ממשיכות להיות שקופות גם היום".

מחלוקת בין הנגידה לשר האוצר

אמש הטיחה נגידת בנק ישראל קרנית פלוג בשר האוצר יאיר לפיד דברי ביקורת קשים על התקציב שהובא לאישור הממשלה. במהלך הישיבה הארוכה אמרה פלוג ללפיד כי על אף שהכריז כי יעד הגירעון הנוכחי עומד על 3.4%, לדעתה הגירעון יהיה גבוה יותר ויעמוד על 3.6%. המשמעות היא חריגה של שני מיליארד שקלים בהערכות.

פלוג הוסיפה כי ספק רב אם חלק מהצעדים עליהם הכריז לפיד אכן ייושמו בשטח. לדבריה, ההנחות שעשתה הממשלה בתקציב 2015 יעלו לציבור ביוקר בתקציב 2016 וידרשו קיצוצים משמעותיים.

התקציב הוגש אמש לאישורם של שרי הממשלה לאחר שראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד הגיעו בשבוע שעבר להסכמה באשר לגזירות שיידרשו כדי להעביר את התקציב. התקציב מכיל בין היתר תוספת של 6 מיליארד שקלים לתקציב הביטחון ואת תכנית הדגל של שר האוצר - מע"מ אפס.

בתוך כך הורה אחר הצהריים ראש הממשלה נתניהו להקפיא את התכנית לבטל את הטבות המס בפריפריה. אמש פורסם לראשונה בחדשות 2 Online כי ח"כ מירי רגב ושורת ראשי ערים מטעם הליכוד איימו להכשיל את ההצבעה על התקציב בממשלה בעקבות ביטול ההטבות.