השר לפיד: מארגני המחאה שקוראים לרדת מהארץ - אנטי ציונים; נילחם ביוקר המחיה

שר האוצר מותח ביקורת חריפה נגד מארגני קמפיין "עולים לברלין" הקוראים לרדת מישראל בגלל יוקר המחיה: "יהודים צריכים לחיות בישראל. זה לא משנה את העובדה שיקר כאן והתקציב הקרוב יילחם בכך"

בעוד שגוברים הקולות הקוראים לצעירים לרדת מהארץ כחלק ממחאה יזומה שנועדה להילחם ביוקר המחיה בישראל, מאשים היום שר האוצר יאיר לפיד את מארגני היוזמה במניעים שאינם נובעים דווקא מהעול הכלכלי. "פוסט ציונים ואנטי-ציונים תמיד היו, האנשים האלה הם אנטי-ציונים", אמר לפיד בשיחה עם חדשות 2 Online, זמן קצר לפני שהוא מביא את תקציב המדינה הקרוב לאישור הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסערה פרצה לאחר שמספר צעירים המתגוררים בברלין פרסמו את חשבוניות הקניות שלהם בסופר בגרמניה, דבר שהבליט פעם נוספת את פערי המחירים הכמעט בלתי נתפסים בין ישראל לעולם. "אני חושב שיהודים צריכים לחיות בארץ ישראל, אבל זה לא משנה את העובדה שיוקר המחיה כאן גבוה מדי", אמר לפיד, "יוקר המחייה הוא לא השאלה היחידה של אדם כשהוא מחליט איפה הוא חי ולפי אילו ערכים".

מתחייב להוזלות, לפיד (חדשות 2)

"המוחים טועים כי אם הציונות הייתה עוסקת כולה ביוקר המחיה אז לא הייתה מדינת ישראל", הדגיש שר האוצר לפיד, שטען כי הוא מצליח במקביל להבין ללבם של אותם צעירים: "מצד שני הם צודקים כי זה בלתי נסבל, בגלל זה כל התקציב הנוכחי הוא הכרזת מלחמה על יוקר המחיה, זו מלחמה שרציתי להכריז עליה כבר בתקציב הקודם אבל היינו עסוקים לתקן שם אסון".

לדברי לפיד, התקציב הקרוב צפוי להקל על חייהם של אותם צעירים ובכוונתו לפעול על מנת להבטיח זאת. "כבר בשנה הבאה אנשים כאן לא ישלמו אגרת טלוויזיה, עלות החשמל תהיה נמוכה במספר דו-ספרתי", הדגיש השר. "אנחנו לא נסבול את ההתנהגות של הרשתות ואם צריך נכניס המון מוצרים לפיקוח, שלא ימכרו לנו שהממשלה אשמה, הם אלה שמעלים מחירים".

"נכניס מוצרים לפיקוח" (AP)

שר האוצר התייחס גם ליוזמה המתגבשת נגד התקציב שנחשפה אמש בחדשות 2 Online, בעקבות הכוונה לבטל את הקלות המס ליישובים בפריפריה. לדבריו, מדובר במהלך שעליו החליט בג"ץ ובשנה הקרובה לא צפוי לחול כל שינוי. "אנחנו בוחנים איך אפשר לצמצם למינימום את הפגיעה, אבל זה לא קורה בשנת 2015", הדגיש לפיד, "הדיון כעת הוא על המתווה של 2016, נמצא לכך פתרון".

כבר לא מועדפים, אילוסטרציה (רויטרס)

על ביטול ההטבות לעבודה בתחנת דלק לחיילים משוחררים אמר השר כי אין כל הצדקה שהמדינה תשלם עבור עבודה שלא מייצגת ערכים. "אני מוכן להוציא הרבה יותר כסף כדי שעבודה מועדפת תהיה על דברים משמעותיים, אני לא חושב שתדלוק הוא ערך", הדגיש לפיד, שהתייחס גם לחשיפת חדשות 2, לפיה מלצרים במסעדות יוקרה בת"א מקבלים תנאים של עבודה מועדפת: "ביקשתי שיבדקו את זה ואם המצב הוא אכן כך - נתקן זאת".