ועד עובדי דיסקונט במכתב להנהלה: לא נשב עם עיני למו"מ

עובדי בנק דיסקונט מבהירים להנהלת הבנק כי הם לא מתכוונים לדון עם יושב ראש ההסתדרות לשעבר במסגרת תפקידו החדש כיועץ של הנהלת הבנק לענייני משא ומתן עם ועד העובדים. "לא ניתן להתעלם מהמשמעות האתית של הצעד עליו החלטתם", כתבו נציגי הוועד להנהלת הבנק, "נעמוד על עמדתנו זו"

עופר עיני, ארכיון (פלאש 90)

לאחר הדיווחים שבישרו על מינויו של עופר עיני לשמש כיועץ להנהלת בנק דיסקונט בענייני המשא ומתן מול העובדים, שלח ועד עובדי הבנק מכתב להנהלה שבו הוא מודיע כי לא יסכים לנהל משא ומתן עם יושב ראש ההסתדרות לשעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המכתב נשלח לאחר שאתמול קיים הוועד הארצי של עובדי הבנק ישיבה בשאלת ההשלכות הנובעות מהעסקתו הצפויה של עיני כיועץ של הבנק במשא ומתן  מול העובדים.

"אנו חוזרים על שנאמר", נכתב במסמך שנשלח להנהלה. "ארגון העובדים לא יקבע להנהלת הבנק מי ייצג אותה ומי לא, כשם שאין להנהלה כל זכות לקבוע מי מייצג את זכות העובדים. יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מהמשמעות האתית של הצעד עליו החלטתם, במיוחד כשמדובר בנושאים שהיו על סדר היום בעת שיושב ראש ההסתדרות היוצא עדיין כיהן בתפקידו ונהנה מתמיכתם של ה'דיסקונטאים'".

"לא נאפשר שום מהלך שיש בו פגיעה בזכויות העובדים"

במכתב מבהיר ועד העובדים כי לא יאפשר שום מהלך שיש בו פגיעה בזכויות העובדים, בשכר העובדים ובתנאי עבודתם, "וכל האמור לעיל במסווה של תכנית התייעלות שאנו לא שותפים לה ולא נתנו הסכמתנו המלאה לכולה או לחלקה".

בסיום המכתב הדגישו בוועד: "נעמוד על עמדתנו זו בין אם היועץ להנהלת הבנק יהיה עופר עיני או כל יועץ אחר. מכל מקום מר עיני לא יוכל לאור האמור לעיל לקחת חלק או לנהל ישיבות משא ומתן מול נציגות העובדים בשמה של ההנהלה".

מבנק דיסקונט נמסר בתגובה: "מלכתחילה, שכרה הנהלת הבנק את שירותיו של עופר עיני כיועץ וזאת על מנת להביא לשיפור במערכת יחסי העבודה בבנק. אין ולא הייתה כל כוונה כי עופר עיני ינהל מטעמה של ההנהלה מו"מ עם עובדי הבנק."

ארכיון (חדשות 2)

עיני: "קיבלתי את ברכת ועד העובדים למהלך"

בניגוד לתוכן המכתב המדובר ששלחו העובדים להנהלה, הבהיר עיני כי הוא קיבל מהם את ברכת הדרך. "פנו אליי מהנהלת דיסקונט", אמר עיני בשבוע שעבר. "התרשמתי שהכוונה היא לשפר את מערכת יחסי העבודה. קיבלתי את ברכת ועד העובדים למהלך ורק אחרי זה השבתי בחיוב".

כבר אז טען יושב ראש הוועד את ההיפך. "אני צריך לאשר לעופר עיני ללכת?", תהה אז מני גרינשטיין. "הוא ודאי לא צריך לקבל את האישור שלנו. באופן אישי אני די אדיש למהלך. אני לא רואה פה בשורה גדולה".

מנכ"לית בנק דיסקונט, לילך אשר-טופילסקי, הודיעה בשבוע שעבר על גיוסו של יושב ראש ההסתדרות לשעבר לצוות היועצים של הבנק בהתמודדותו מול ועד העובדים. המהלך נעשה כחלק מתכנית אסטרטגית שעליה הכריזו באחרונה בבנק, ובמסגרתה צפויים לפרוש בחמש השנים הקרובות כאלף מעובדיו.

בעקבות אי שביעות רצונו של ועד עובדי הבנק מהתכנית ומיעדיה, שכרה הנהלת הבנק את שירותי חברת הייעוץ "מקינזי" לגיבוש התכנית. מחשש לחיכוכים מיותרים מול הוועד, החליטו בבנק לבסוף לצרף לנבחרת היועצים את עופר עיני, כמי שהיה מעורב בשנים האחרונות במגעים שונים שהתנהלו בין הנהלת הבנק לוועד.

"כשר, אבל מצחין". רוזנטל (יח"צ)

זמן קצר לאחר ההכרזה עליו, זכה המהלך לביקורת חריפה במערכת הפוליטית. בתגובה שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו, תקף ח"כ מיקי רוזנטל את המינוי, אותו הגדיר "כשר, אבל מצחין".

"אנשים כמו עופר עיני אחראים על יצירת השבר שבין המנהיגות לציבור", כתב רוזנטל. "כמנהיג פועלים נהג עיני להתרועע עם טייקונים, ועכשיו הוא חוצה את הקווים באופן רשמי ועובר לייעץ לבנק דיסקונט במאבק מול ועד העובדים. כשר, אבל מצחין. חוקי, אבל מעורר שאט נפש".