בשל הרפורמה: שביתת פתע בנמל חיפה

העובדים זועמים על כך ש"המדינה מקדמת הקמת נמלים חדשים בבעלות פרטית, אבל נמנעת מלנהל משא ומתן על עתידם התעסוקתי ופיתוח הנמלים הקיימים". סגן ראש לשכת הספנות הישראלית: "מועד סיום השביתה אינו ידוע, נזקים כבדים נגרמים"

שביתת פתע. נמל חיפה (רויטרס)

עובדי נמל חיפה הודיעו הבוקר כי בעקבות אסיפה סוערת שהתקיימה הבוקר (שני), הוחלט להפסיק את העבודה לאלתר. זאת מאחר שלטענת העובדים "המשא ומתן בינם לבין ההסתדרות והמדינה בדבר עתידם הכלכלי והתעסוקתי לוט בערפל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הודעת העובדים הם מתקוממים על כך שהמדינה "מקדמת הקמת נמלים חדשים בבעלות פרטית, אבל נמנעת מלנהל משא ומתן על עתידם התעסוקתי ופיתוח הנמלים הקיימים".

בעקבות השבתת העובדה, השתרך מחוץ לכניסה לנמל חיפה תור ארוך של משאיות שהיו בדרכן לפריקת או לטעינת סחורות. אחד הנהגים סיפר: "אנחנו ממתינים; אומרים שיש עיצומים אבל אני לא יודע מה בדיוק קורה. היבואן שאני עובד עבורו 'יודע' בדיוק כמוני".

נהג אחר הוסיף כי הוא וחבריו "מחכים עד שיסיימו. אנחנו ממתינים בסבלנות כבר שעתיים, אחר כך יבוא הלחץ".

מלשכת הספנות הישראלית נמסר כי "נמל חיפה הושבת הבוקר במפתיע, ככל הנראה, על רקע כוונת הממשלה להקים נמלים חדשים בחיפה ובאשדוד. הבוקר התקיימה בנמל אסיפת עובדים שלאחריה נטשו העובדים את הרציפים והעבודה נעצרה. בנמל חיפה עגנו הבוקר 21 אוניות. מועד סיום השביתה אינו ידוע".

לדברי סגן נשיא לשכת הספנות הישראלית דוד קסטל, "בכל שעה שהשביתה נמשכת, נגרמים נזקים כבדים ומחמירים לייצוא הישראלי ולייבוא". לדבריו, גם במידה שהעבודה תחזור לסדרה, קיים חשש שאוניות יסיטו את מסלול הגעתן לישראל".