"אם החוק רע, נתניהו צריך להפילו"

קבלנים עמם שוחחנו לא מבינים מדוע רה"מ ממשיך לקדם את חוק "מע"מ אפס" למרות שאמר בריאיון לחדשות 2 כי הוא לא מתלהב מהחוק. "ההתנהלות של נתניהו מביכה", אמר אחד הקבלנים. "אין אחד שתומך בחוק"

לא מתלהב? נתניהו ולפיד (פלאש 90, מרים אלסטר)

המחלוקת סביב חוק מע"מ אפס נמשכת: קבלנים ויזמי נדל"ן זועמים על התנהלותו של ראש הממשלה נתניהו, שאמר בסוף השבוע האחרון כי הוא "לא מתלהב" מהתכנית של לפיד. בריאיון לעמית סגל בחדשות 2 אמר נתניהו כי "זו תוכנית ששר האוצר רוצה לקדם ולכן הסכמתי לה". בשיחה עם חדשות 2 Online התרעמו בכירים בשוק הנדל"ן על כך שחרף "חוסר התלהבותו" של נתניהו מהחוק, שיעלה למשק כמילארד שקלים וחצי, הוא אינו פועל לטרפודו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההתנהלות של נתניהו מביכה", אמר אבי טוריסקי, מנכ"ל חברת הנדל"ן "רותם שני". "אם נתניהו סבור שמדובר בחוק גרוע למה הוא לא מפיל אותו? נראה שלא משנה מה יקרה החוק הזה יעבור בגלל כל השיקולים הלא נכונים".

לדברי המנכ"ל "ההתנהלות של לפיד מזכירה התנהלות של ילד קטן שעלה על עץ גבוה ואף אחד לא מסוגל להוריד אותו ממנו. כל העולם אומר לו שזה חוק גרוע והוא לא מקשיב. אין אחד שתומך בחוק, כולל נתניהו, ובכל זאת נראה שהוא הולך לעבור".

מהפכה קרובה בשוק הדיור? (פלאש 90, משה שי)
גם ד"ר אלדד פרי, יו"ר קבוצת אלדד פרי, ביקר בחריפות את אופן הטיפול של ראש הממשלה בחוק. "אם נתניהו סבור שמדובר בחוק רע הוא חייב להפיל אותו. לפיד כבר כבול מבחינה פוליטת. אני לא מפקפק ברצון הטוב של שר האוצר, אבל בעניין הזה הוא פשוט קיבל כנראה עצות רעות".

לטענת פרי הפניית העלויות הגבוהות של החוק לאפיקים אחרים היו מטיבים יותר עם מצוקת הנדל"ן. "אם היו לוקחים את מיליארד השקלים וחצי ומשקיעים אותם בייעול ההליכים בוועדות התכנון התוצאה שמתקבלת הייתה תוספת של עוד 30 עד 40 אלף יחידות דיור בשנה", סבור היזם, "או שנתניהו ביקש לקדם את החוק כי הוא חשב שההליך יהיה מהיר או שהוא הבין שמדובר בחוק גרוע באיחור וכעת אין לו את היכולת הפוליטית להפיל אותו".

חוסר הוודאות - הרסני

דד ריזל, מנכ"ל קבוצת "שכטר", סבור מנגד כי חוק המע"מ אפס הוא חוק ראוי, אך לדבריו להתנהלות האיטית של הממשלה יש השלכות הרסניות על השוק. "כבר תקופה ארוכה שהרוכשים יושבים על הגדר. כולם מבולבלים והשוק בקיפאון. למרות שחשבתי שמדובר בחוק טוב שתואם את סולם הערכים הראוי של מדינת ישראל היום אני סבור שעל הפוליטיקאים לקבל החלטה - לא להעבירו או לגנוז אותו. חוסר הוודאות הוא הרסני".

ריזל מסביר כי ההסתייגות הפאסיבית של נתניהו מהחוק מזיקה. "הפוליטיקאים צריכים להועיל בטובם ולהתכנס לכדי החלטה. להפריח רעיון כזה לחלל האוויר ואז לחכות חודשים ארוכים לראות מה קורה זה הרסני. למרות שתחילה תמכתי בחוק היום אני כבר מיואש. לא איכפת לי מה יחליטו העיקר שיחליטו. אנו זקוקים לוודאות".