גזרות התקציב: דחיית יום לימודים ארוך ותשלומים לצהרונים

למרות הכרזת לפיד שלא יועלו מסים, כולל תקציב 2015 שורת גזרות כלכליות שהציבור ישלם מכיסו. בין היתר, יוקשחו הקריטריונים לדמי אבטלה לצעירים, תועלה האגרה להנפקת דרכון ויוטל מס על תיירות מרפא

שר האוצר יאיר לפיד הגיש היום (רביעי) לממשלה את הצעת תקציב המדינה לשנת 2015. לפיד אומנם הבטיח כי התקציב לא יכלול העלאת מסים, אך מתברר כי הציבור ייאלץ בכל זאת לממן מכיסו חלק ממחיר הגדלת הגירעון לרמה של 3.4%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הגזרות שהציג הבוקר משרד האוצר - הורים משכבות חלשות ששלחו עד כה את ילדיהם לצהרונים בחינם ייאלצו לשלם 60 שקלים לחודש. כמו כן יקוצץ במאה מיליון שקלים תקציב בניית בתי ספר חדשים, מה שאומר שהצפיפות הקשה בכיתות תימשך. כמו כן הוחלט כי תכנית יום לימודים ארוך תידחה בחמש שנים.

(רויטרס)

הקריטריונים לדמי אבטלה לצעירים מתחת לגיל 30 יוקשחו וכעת אותם צעירים יחויבו לעבוד במשך שנתיים לפני שיוכלו לקבל את דמי האבטלה. עוד נקבע כי תקנים שונים במגזר הציבורי יוקפאו במסגרת התקציב.

(חדשות 2)

לכל מי שמעוניין לטוס לחו"ל - מומלץ לעשות זאת כבר בתקופה הקרובה: החל מ-2015 תתייקר האגרה להנפקת דרכון. מבוגרים ייאלצו לשלם 100 שקלים יותר על הנפקת דרכון חדש והתעריף לילדים יגדל ב-50 שקלים.

תקציב 2015 כולל גם הטלת מס על תיירות מרפא. כמו כן, באוצר ינסו שוב להטיל מס על ספורטאים זרים - הצעה שהועלתה שוב ושוב לקראת התקציב בשנים האחרונות אך עד כה נפלה תמיד ועשויה ליפול גם במקרה זה.

מס על ספורטאים זרים? (AP)

"זהו תקציב של בשורה חברתית שיאפשר לנו לא להעלות מסים על אזרחי ישראל", אמר השר לפיד. "התקציב מאפשר לנו להוביל את ישראל קדימה, להילחם ביוקר המחייה, לייצר צמיחה ולעשות הכל למען השכבות החלשות ובשביל מעמד הביניים הישראלי".

תקציב המדינה: מכאן יגיע הכסף

אתמול פורסם כי במשרד האוצר עמלו על ליקוט מאות מיליוני שקלים על מנת לעמוד ביעדים השאפתניים שהציב לפיד. צעד אחד עליו חשבו באוצר הוא הנפקה של חלק מהחברות הממשלתיות בבורסה - כשהראשונה שבהן תהיה התעשייה האווירית. מהלך כזה צפוי להכניס כמה מאות מיליוני שקלים לקופת המדינה.

בנוסף, מנסים במשרד לאוורר את תכנית המלחמה בהון השחור, תכנית שמנסים להפעיל כבר כמה שנים ללא הצלחה, ושאמורה להניב עוד 600 מיליון שקלים לקופה. סעיפים נוספים שישמשו מקור להכנסות: הגדלת ההיטלים על מעסיקי עובדים זרים, הגבלת גיוס עובדים למשרדי הממשלה והקפאת תקנים והגדלת ההיטלים על בתי החולים והסוכנים המספקים תיירות מרפא.

התעשייה האווירית תונפק בבורסה? (רויטרס)

ביום ראשון הציג שר האוצר את עיקרי תקציב המדינה. לפיד פירט את עקרונות התקציב, כפי שסוכמו בינו לבין ראש הממשלה, במסגרתו "לא יועלו מיסים, הגירעון יועלה ל-3.4% ותקציב הביטחון יוגדל ב-6 מיליארד שקלים, רובם בהוצאה חד פעמית. בנוסף, "התקציבים החברתיים יגדלו באופן משמעותי ויוצאו לפועל שורה של תכניות למען השכבות החלשות ומעמד הביניים הישראלי", כך לדבריו.

עוד הבהיר לפיד כי החל מ-1 בינואר יוזלו תעריפי החשמל בישראל בתעריף דו ספרתי. בהתייחסו לעלויות מבצע צוק איתן, אמר לפיד כי "ההוצאות שעומדות על 7-8 מיליארד שקל, ישולמו כבר בשנת 2014. שר האוצר התחייב גם כי תכניתו להוזלת מחירי הדיור לזוגות צעירים תאושר כבר בתחילת המושב הקרוב של הכנסת.

לפיד הבהיר בנוסף כי במסגרת התקציב, יורחבו התקציבים החברתיים במיליארדי שקלים, בהם תקציב החינוך שלדבריו, צפוי לגדול השנה ב-1.8 מיליארד שקלים. תקציב משרד הבריאות יגדל ב-2.8 מיליארד שקלים ותקציב המשרד לביטחון פנים יגדל בכמיליארד שקל.