תקציב המדינה 2015: מהיכן יגיע הכסף למימון ההבטחות של לפיד?

מחר תוצג לשרי הממשלה חוברת התקציב לשנה הבאה, לאחר שפקידי האוצר יעבדו עד השעות הקטנות של הלילה כדי לחבר את המספרים ולעמוד ביעדים השאפתניים שהציב שר האוצר לפיד. רשימת הסעיפים והגזירות שיכניסו לקופת המדינה עוד מאות מיליוני שקלים

אילו קיצוצים יבוצעו לכיסוי ההבטחות? (פלאש 90, מרים אלסטר)

הכיסוי להבטחות לפיד - באמצעות שלל קיצוצים והפחתות: לקראת הגשת חוברת התקציב לשנת 2015 לשרי הממשלה שצפויה מחר, עמלו במשרד האוצר על ליקוט עשרות ומאות מיליוני שקלים מכל מקום שרק ניתן היה לחשוב עליו - זאת על מנת לעמוד ביעדים השאפתניים שהציב שר האוצר, יאיר לפיד, שהבטיח השבוע כי לא יועלו מסים - וכי המשרדים החברתיים ייהנו מתוספות משמעותיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

לצורך כיסוי ההבטחות של לפיד, ייאלצו לבצע קיצוצים והפחתות בחלק מסעיפי התקציב: צעד אחד עליו חשבו באוצר הוא הנפקה של חלק מהחברות הממשלתיות בבורסה - כשהראשונה שבהן תהיה התעשייה האווירית. מהלך כזה צפוי להכניס כמה מאות מיליוני שקלים לקופת המדינה.

בנוסף, מנסים במשרד לאוורר את תכנית המלחמה בהון השחור, תכנית שמנסים להפעיל כבר כמה שנים ללא הצלחה, ושאמורה להניב עוד 600 מיליון שקלים לקופה. סעיפים נוספים שישמשו מקור להכנסות: הגדלת ההיטלים על מעסיקי עובדים זרים, הגבלת גיוס עובדים למשרדי הממשלה והקפאת תקנים והגדלת ההיטלים על בתי החולים והסוכנים המספקים תיירות מרפא.

הבטחות לפיד: מחירי החשמל יירדו, תכנית מע"מ אפס תאושר

שלשום (ראשון) הציג שר האוצר את עיקרי תקציב המדינה. לפיד פירט את עקרונות התקציב, כפי שסוכמו בינו לבין ראש הממשלה, במסגרתו "לא יועלו מיסים, הגירעון יועלה ל-3.4% ותקציב הביטחון יוגדל ב-6 מיליארד שקלים, רובם בהוצאה חד פעמית. בנוסף, "התקציבים החברתיים יגדלו באופן משמעותי ויוצאו לפועל שורה של תכניות למען השכבות החלשות ומעמד הביניים הישראלי", כך לדבריו.

ההבטחות ימומשו? לפיד (חדשות 2)

עוד הבהיר לפיד כי החל מ-1 בינואר יוזלו תעריפי החשמל בישראל בתעריף דו ספרתי. בהתייחסו לעלויות מבצע צוק איתן, אמר לפיד כי "ההוצאות שעומדות על 7-8 מיליארד שקל, ישולמו כבר בשנת 2014. שר האוצר התחייב גם כי תכניתו להוזלת מחירי הדיור לזוגות צעירים תאושר כבר בתחילת המושב הקרוב של הכנסת.

לפיד הבהיר בנוסף כי במסגרת התקציב, יורחבו התקציבים החברתיים במיליארדי שקלים, בהם תקציב החינוך שלדבריו, צפוי לגדול השנה ב-1.8 מיליארד שקלים. תקציב משרד הבריאות יגדל ב-2.8 מיליארד שקלים ותקציב המשרד לביטחון פנים יגדל בכמיליארד שקל.