שר האוצר הציג את עיקרי התקציב: "מסים לא יועלו, נוזיל את החשמל"

על רקע המחלוקות עם מערכת הביטחון, הציג שר האוצר את עיקרי תקציב המדינה, בראשם, הרחבת הגירעון על חשבון העלאת מסים, מע"מ 0% ותוספת של 6 מיליארד לביטחון. "המטרה – להפוך את המדינה למקום טוב יותר"

"לא נעלה מיסים, נוזיל את החשמל, תכנית מע"מ אפס תאושר": לאחר שבועות ארוכים של דיונים ממושכים וקרבות תקשורתיים, שר האוצר יאיר לפיד מציג את עיקרי תקציב המדינה לשנת 2015 - כפי שיובא לאישור הממשלה לאחר יום הכיפורים. כאן בחדשות 2 Online העברנו בשידור ישיר את דבריו של שר האוצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זהו תקציב בשורה חברתי, בל העלאות מסים ועם תוספות משמעותיות לא רק לביטחון - אלא גם למשרדים החברתיים", הבהיר לפיד בפתח דבריו. "זה תקציב שמזרים משאבים לשיפור החינוך, הבריאות, הרווחה, הביטחון האישי - וכל מה שנוגע בחייהם של אזרחי ישראל, הן מהשכבות החלשות והן ממעמד הביניים".

לפיד פירט את עקרונות התקציב, כפי שסוכמו בינו לבין ראש הממשלה: במסגרתו "לא יועלו מיסים, הגירעון יועלה ל-3.4% ותקציב הביטחון יוגדל ב-6 מיליארד שקלים, רובם בהוצאה חד פעמית. בנוסף, התקציבים החברתיים יגדלו באופן משמעותי ויוצאו לפועל שורה של תכניות למען השכבות החלשות ומעמד הביניים הישראלי".

"זה לא סוד כמובן שהופעלו עלינו לחצים להעלות מסים. העמדה הזו הושמעה גם בבנק ישראל, וגם במקומות אחרים. אבל אחרי שיקול לעומק החלטנו - יחד עם בכירי המשרד - לא לקבל אותה. הדבר האחרון שהמשק זקוק לו בעת הזו הן העלאות מסים נוספות. במקום להעלות מסים, נרחיב את הגירעון באופן מדוד וסביר", הבהיר שר האוצר.  

"מחירי החשמל יוזלו החל מינואר, הוצאות המבצע ישולמו כבר השנה"

לפיד הבהיר כי החל מ-1 בינואר, עקב ההחלטה שלא להעלות מסים על הגז ועל הפחם, "יוזלו תעריפי החשמל בישראל בתעריף דו ספרתי. זוהי הקלה שכל אזרח ירגיש בכיס".

"מחירי החשמל יוזלו מ-2015" (יוסי וייס, דוברות חברת החשמל)


בהתייחסו לעלויות מבצע צוק איתן, אמר לפיד כי "ההוצאות שעומדות על 7-8 מיליארד שקל, ישולמו כבר בשנת 2014. לתקציב הביטחון ב-2015 יתווספו 6 מיליארד שקלים, שמעלים אותו לסך של 57 מיליארד שקל".

לפיד הוסיף: "אני יודע שהמסורת היא שמשרד האוצר תמיד רוצה לקצץ בביטחון, אבל זה לא היה המקרה הפעם. מערכת הביטחון יכולה וצריכה להתייעל, אבל מהרגע הראשון הבהרנו שאנחנו מכירים בכך שיש כאן סיטואציה ייחודית. אנחנו צריכים להביא משאבים יעודיים כתי לתת מענה לבעיית המנהרות, לפצמ"רים, למערכות 'מעיל רוח' שיגנו עלה לוחמים בטנקים ובנגמ"שים ולהשקעה בסייבר ובפתרונות מודיעיניים לטרור".

התקציבים למשרדים החברתיים ולשכבות החלשות יוגדלו

לפיד התחייב בנוסף כי במסגרת התקציב, יורחבו התקציבים החברתיים במיליארדי שקלים, בהם תקציב החינוך שלדבריו, צפוי לגדול השנה ב-1.8 מיליארד שקלים: "אנחנו נרחיב לכיתות ג' ו-ד' את בתי הספר של החופש הגדול, ממשיכים את רפורמת הבגרויות ונוציא לפועל גם מהפכה בתחום מעונות היום. אנחנו עובדים גם על תכנית חדשה נוספת שתקל על חיי האדם העובד". בנוסף, הבטיח לפיד, "תקציב משרד הבריאות יגדל ב-2.8 מיליארד שקלים ותקציב המשרד לביטחון פנים יגדל בכמיליארד שקל".

שלל רפורמות בחינוך ייצאו לפועל (פלאש 90, יוסי זליגר)

שר האוצר שם דגש בדבריו על כך שהתקציב לשנה הבאה יתמקד בשכבות החלשות ובטיפול בהן. לדבריו, "תופעל תכנית חדשה שתוציא כ-200 אלף קשישים ממעגל העוני ויועלו תקציבי מענקי העבודה (מה שנקרא בעבר מס הכנסה שלילי) עם דגש על אימהות חד הוריות. בנוסף, תקציב משרד הרווחה יגדל בכחצי מיליארד שקל נוספים ויוקצו גם מיליארד שקלים נוספים לניצולי השואה".

לפיד הבהיר כי תכניתו להוזלת מחירי הדיור לזוגות צעירים תאושר כבר בתחילת המושב הקרוב של הכנסת: "אנחנו נעביר את תכנית מע"מ אפס עבור זוגות צעירים ויוצאי צבא שבשום דרך אחרת אין להם סיכוי לקנות דירה. חבל רק שגורמים אינטרסנטיים גרמו לעיכובה מסיבות פוליטיות צרות", עקץ שר האוצר.

"תכנית מע"מ אפס תאושר" (רויטרס)


"מע"מ אפס הוא רק פריט אחד בתכנית אב רחבה, שאותה בנינו בקבינט הדיור. במסגרת זו ייבנו בשנים הקרובות עוד 100 אלף יחידות דיור. למרות כל העיכובים, שר השיכון ואנוכי עומדים על התחזית המקורית שלנו, שבמהלך שנת 2015 מחירי הדירות יתחילו לרדת", הבהיר לפיד.